Uczelnie w Afryce powinny przodować w badaniach nad klimatem

Afrykańscy naukowcy twierdzą, że lokalne uniwersytety powinny przewodzić wysiłkom w zakresie zwalczania zmian klimatycznych oraz wspierania rozwoju innowacyjnych technologii zmiany klimatu w Afryce.

Publikacja: 26.08.2021 21:28

Uczelnie w Afryce powinny przodować w badaniach nad klimatem

Foto: Adobe Stock

Według raportu panelu naukowego ONZ, cały kontynent afrykański jest szczególnie narażony na konsekwencje globalnego ocieplenia. Jednym z dowodów na to jest wyjątkowo dotkliwa fala upałów, która przeszła przez północną część kontynentu w sierpniu.

Według profesor Coleen Vogel, wybitnej klimatolożki w Instytucie Globalnych Zmian Uniwersytetu Witwatersrand w RPA, rola afrykańskich uniwersytetów w zakresie badań nad klimatem jest nieoceniona. Stanowisko to potwierdza również David Ssekamatte, konsultant wykładający w w Uganda Management Institute i autor badania 2020 „W kierunku teoretycznego modelu łączącego edukację uniwersytecką z interwencjami w zakresie zmian klimatu w kontekście afrykańskim”.

Ssekamatte powiedział, że afrykańskie uniwersytety mogą zintegrować aspekty zmiany klimatu i zrównoważonego rozwoju w ich programy nauczania w różnych dyscyplinach „aby umożliwić im kształcenie absolwentów z wiedzą, umiejętnościami i postawami w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu”. Naukowcy uważają również, że afrykańskie uniwersytety mogą też angażować społeczności w kwestie zmiany klimatu i jej wpływu, a także wspierać społecznościowe działania łagodzące i adaptacyjne.

Tristan McCowan, profesor edukacji międzynarodowej w Instytucie Edukacji University College London, również uważa, że rola uniwersytetów w edukacji klimatycznej społeczeństwa jest szczególna. McCowan twierdzi, że uczelnie odgrywają ważną, długoterminową rolę edukacyjną, aby kształcić „następne pokolenie obywateli i pomagać im w nabyciu umiejętności zrównoważonego rozwoju, zrozumienia złożoności zmiany klimatyczne i polityczne zdolności do przekształcania społeczeństw”.

Według profesor Vogel istotne jest jednak, aby m.in. zmobilizować afrykańskie rządy do zwiększenia środków na badania nad zmianami klimatycznymi . Vogel uważa, że budowanie afrykańskiego potencjału w zakresie dużych zbiorów danych i wysokowydajnej infrastruktury obliczeniowej, modelowania klimatu i nadrzędnej dziedziny modelowania systemu ziemskiego powinno być kluczowym celem technologicznym przynajmniej niektórych afrykańskich uniwersytetów.

Według Piątego Raportu Oceniającego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w ciągu ostatnich 20 lat obecnego wieku rozległe obszary Afryki ocielą się o 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Spora część kontynentu ociepliła się już o ponad 1°C od 1901 roku. Dodatkowo, jak donosi IPCC, do końca wieku najprawdopodobniej zmniejszeniu ulegną opady w Afryce Północnej oraz południowo-zachodniej części RPA.

Klimat i ludzie
Seniorki pozwały władze za brak walki ze zmianami klimatu. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Klimat i ludzie
Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”
Klimat i ludzie
Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów
Klimat i ludzie
Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Klimat i ludzie
Klimatyczna Bzdura Roku dla posłanki Suwerennej Polski. Internauci wybrali