Czy produkcja zielonego wodoru może być stabilizatorem gospodarki energetycznej?
W 2020 r. Komisja Europejska (KE) ogłosiła strategię wodorową spójną z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Strategia zakłada ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych do produkcji energii i zastępowanie ich energią odnawialną (OZE), produkowaną głównie przez farmy wiatrowe oraz solarne (Ciechanowska, 2020). Przywołując dane z rynekelektryczny.pl (kanał informacyjny przeznaczony dla uczestników branży elektrotechnicznej), sumaryczna moc zainstalowana uruchomionych instalacji fotowoltaicznych (PV) w Polsce w 1 kwartale 2023 r. osiągnęła wielkość wynoszącą około 12,5 GW.
Duża moc zielonej energii wpływa na redukcję emisji CO2, jednak zwiększa jednocześnie niestabilność pracy całego systemu energetycznego. Aby dokonać stabilizacji zmienności odbioru energii elektrycznej przez sieć, można rozważyć kontraktowanie maksymalnych wolumenów odbioru energii z farm w założonym okresie czasu, produkując z nadmiarowej energii zielony wodór. Oznacza to, że omawiana instalacja fotowoltaiczna zostanie w naszym modelowym przykładzie rozszerzona o elektrolizer oraz magazyn wodoru.
Z zagadnieniem wywoływanej niestabilności oraz sposobem jej eliminacji z systemu mierzymy się tekście. Zapraszamy do lektury.
Profil produkcji energii farmy fotowoltaicznej
Mając na uwadze fakt, że ilość energii wyprodukowanej przez farmę fotowoltaiczną zależy od jej mocy oraz nasłonecznienia, które znacząco zmienia się w poszczególnych miesiącach roku, warto zbadać profil miesięczny produkcji energii elektrycznej przez przykładową farmę słoneczną.
Przyjmując standardowe dla kraju warunki pogodowe można dowieść, że w drugim i trzecim kwartale farma fotowoltaiczna produkuje trzy czwarte rocznej produkcji energii, aby na kwartały pierwszy i czwarty pozostawić ćwierć produkcji rocznej. Średniomiesięczny poziom produkcji w szczytowych miesiącach czerwcu i lipcu kontrybuuje do produkcji rocznej farmy PV w wysokości po ok 15%.