Indie ogłaszają wielkie odejście od węgla

Jeden z dwóch największych na świecie producentów węgla nie chce budować kolejnych elektrowni węglowych. Czy to początek końca węgla?

Publikacja: 13.05.2023 13:47

Skutki zmian klimatu będą w Indiach coraz bardziej odczuwalne

Skutki zmian klimatu będą w Indiach coraz bardziej odczuwalne

Foto: anjali04 / AdobeStock

Według źródeł cytowanych przez Agencję Reutera Indie zdecydowały się na zaprzestanie budowy nowych elektrowni węglowych. W tym celu planowane jest naniesienie odpowiednich zmian na projekt krajowej polityki energetycznej (NEP).

Zmiany na globalnym froncie węglowym

Ambitny cel Indii, stanowiących piątą największą gospodarkę świata, nie dotyczy jednak budowy elektrowni zaakceptowanych wcześniej, których łączna moc ma wynieść 28 GW. Wciąż stanowi jednak niemałe zwycięstwo aktywistów klimatycznych, którzy domagali się rezygnacji z kolejnych elektrowni zasilanych węglem, aby ograniczyć emisje w kraju.

Jeśli nowa polityka zostanie przyjęta przez indyjski rząd, może doprowadzić do sporych zmian na globalnym rynku energetycznym. Dotychczas Indie wraz z Chinami tworzyły silny front popierający energetykę węglową. Według danych think tanku E3G, oba kraje odpowiadały łącznie za niemal 80 proc. wszystkich aktywnych projektów węglowych, wyróżniając się niechlubnie na tle innych krajów, dążących do realizacji swoich celów klimatycznych.

W 2020 roku Indie odpowiadały za produkcję 716 milionów ton węgla. Kraj wielokrotnie odmawiał zadeklarowania harmonogramu wycofywania węgla, argumentując to m.in. rosnącą mocą energii odnawialnej oraz niskimi emisjami na mieszkańca. W ubiegłym roku Indie wraz z Chinami zadeklarowały plany zwiększenia krajowej produkcji węgla łącznie o 700 mln ton rocznie, tłumacząc to rosnącym popytem na energię. To więcej niż całkowita roczna produkcja węgla w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Chiny i Indie stawiają potrzeby gospodarki nad klimatem

Kraj i popiera węgiel, i chce od niego odejść

W 2021 roku podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow Indie wraz z Chinami ostro oponowały przeciwko ustaleniu konkretnego terminu całkowitego odejścia od paliw kopalnych, doprowadzając do rozmycia sformułowań dotyczących odejścia od węgla. Rok później Indie lobbowały na konferencji COP27 w Szarm el-Szejk, aby wycofywanie się z węgla rozszerzyć na wszystkie paliwa kopalne. W trakcie szczytu w Egipcie kraj zaprezentował też swoją długoterminową strategię emisji, w której zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2070 roku. Według inicjatywy Climate Action Tracker, która śledzi krajowe postępy klimatyczne, indyjski cel trudno jednak uznać za ambitny. Nie sprecyzowano m.in. tego, czy zerowa emisyjność odnosi się do wszystkich emisji gazów cieplarnianych, czy jedynie do dwutlenku węgla.

Mimo, że energia odnawialna rozwija się w kraju dynamicznie, Indie nadal traktują węgiel jako główne źródło energii. Szacuje się, że do 2030 roku nisko- i zeroemisyjne źródła energii trzykrotnie zwiększą moc, sięgając ponad 500 GW i będą generować 64 proc. mocy wytwórczych kraju. Jednak według prognoz rządu „węgiel będzie nadal zajmował centralne miejsce w indyjskim scenariuszu energetycznym”, potencjalnie w „następnym stuleciu i później”.

Nieuniknione konsekwencje

Indie są jednym z krajów, które najsilniej odczuwają skutki pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. W ubiegłym roku ekstremalne zjawiska pogodowe miały miejsce przez 80 proc. roku. Kraj doświadczył palącej fali upałów, podczas której w niektórych częściach kraju temperatura osiągnęła ponad 49°C. Odnotowano również najwyższe kwietniowe temperatury od 122 lat oraz zarejestrowano najcieplejszy marzec w historii.

Według ustaleń naukowców, uciążliwe skutki zmian klimatu będą w Indiach coraz bardziej odczuwalne, a groźne fale upałów staną się coraz częstsze i bardziej dotkliwe. Szacuje się, że z ich powodu od 1992 roku w Indiach zmarło co najmniej 24 000 osób. Zagrożonych niebezpieczeństwem związanym z występowaniem fal upałów są w Indiach miliony osób. Jak wynika z badań, oprócz fatalnego wpływu na zdrowie mieszkańców kraju uciążliwe upały prowadzą również do przerw w dostawie prądu, zwiększonego zanieczyszczenia powietrza i pyłu oraz przyspieszonego topnienia lodowców na północy Indii.

Według źródeł cytowanych przez Agencję Reutera Indie zdecydowały się na zaprzestanie budowy nowych elektrowni węglowych. W tym celu planowane jest naniesienie odpowiednich zmian na projekt krajowej polityki energetycznej (NEP).

Zmiany na globalnym froncie węglowym

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energia
Świat odchodzi od węgla? Przybywa elektrowni węglowych. To zasługa jednego kraju
Energia
Zarzuty pod adresem gigantów paliwowych. „To się przestanie opłacać”
Energia
Polacy nie są świadomi, które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii
Energia
Unia naciska na dekarbonizację systemów grzewczych
Energia
Świat przechodzi na czystą energię, a na drogach przybywa pojazdów elektrycznych