Aktualizacja: 25.01.2025 07:23 Publikacja: 07.03.2023 11:42
Foto: AdobeStock
Spalanie węgla wciąż odpowiada za 40 proc. światowych emisji CO2 związanych z zużyciem energii. Naukowcy ostrzegają, że bez odejścia od energetyki węglowej, globalne cele klimatyczne nie zostaną osiągnięte. Tymczasem dwóch największych producentów węgla, Chiny oraz Indie, nie tylko nie ogranicza swojej produkcji, ale zamierza ją zwiększyć.
W najnowszym raporcie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) oraz Global Energy Monitor (GEM) pochylono się nad kwestią wydawania przez Chiny zezwoleń na budowę nowych elektrowni węglowych w 2022 roku oraz wynikającym z tego konsekwencjom dla ich zobowiązań klimatycznych.
Eksperci z Global Energy Monitor oceniają, że w tym roku moce uzyskane z paliw kopalnych osiągną mniej niż połowę mocy produkcyjnych krajów BRICS. To duży krok w stronę transformacji energetycznej państw tego bloku.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Najnowszy raport Ember podsumowuje trendy dotyczące produkcji energii z węgla w krajach OECD i prognozuje, że jej miejsce w napędzaniu wzrostu przemysłowego przejmuje na całym świecie czysta energia. Zamknięcie z końcem września ostatniej węglowej brytyjskiej elektrowni Ratcliffe stanowiło efekt dłuższego procesu.
Z końcem września zamknięta zostanie ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii. To przełomowa decyzja, która znacząco zwiększa szanse tego kraju na całkowitą dekarbonizację systemu energetycznego do 2030 roku.
Nowy raport Energy Institute pokazuje, że w 2023 roku węgiel, ropa naftowa oraz gaz ziemny stanowiły niemal 82 proc. światowego miksu energetycznego.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Zaspokojenie potrzeb energetycznych świata do 2050 roku nie będzie wymagało realizacji nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi, o ile rządy wywiążą się ze swoich zobowiązań dotyczących powstrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie – wynika z badań międzynarodowej grupy naukowców.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Hamas podał nazwiska czterech izraelskich zakładniczek, które mają być w sobotę uwolnione ze Strefy Gazy. Nadal nie wiadomo, jaki jest los uprowadzonego przez Hamas 84-letniego obywatela Polski, Odeda Lifshitza.
Japonia planuje uwolnić część swoich zapasów ryżu przeznaczonych do użytku awaryjnego w odpowiedzi na rekordowy wzrost cen tego zboża. Rząd omówi sprzedaż części swoich strategicznych rezerw ryżu w przyszłym tygodniu – poinformował minister rolnictwa Taku Eto na konferencji prasowej.
Jest reakcja Ukrainy na czwartkowe wystąpienie Donalda Trumpa w Davos. Amerykański prezydent chce tak obniżyć cenę ropy, by zmusić Putina do szybkiego zakończenia agresji na Ukrainę. Trump rozmawiał już o tym z Arabią Saudyjską.
Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu przypięto łatkę silnego wobec słabych i słabego wobec silnych, ale ma on szansę się jej pozbyć po wydaniu nakazów aresztowania rosyjskiego dyktatora i premiera Izraela. Trudności z ich wyegzekwowaniem, do czego przyłożyła rękę Polska, świadczą nie tyle o słabości haskiego sądu, ile o słabości i hipokryzji państw, które go powołały.
Chińczycy zbudowali pierwsze na świecie drony wystrzeliwane z łodzi podwodnych, które pływają i latają. Zdolności nawigacyjne Feiyi pod wodą są szczególnie imponujące, a pod względem wydajności przemieszczania się przewyższają istniejące maszyny.
Władze Wietnamu zwolniły z obowiązku wizowego Polaków, Czechów i Szwajcarów. Warunkiem skorzystania z tego ułatwienia jest uczestnictwo w wyjeździe zorganizowanym przez licencjonowane wietnamskie biuro podróży.
Jest piątek, 24 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się konsekwencjom ograniczeń USA na eksport półprzewodników i temu, kto może na nich zyskać. Omówimy także rosnący eksport na Ukrainę, zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące podatków, zwrot Włoch w stronę energii atomowej oraz problem wysokich kosztów ogrzewania w Europie.
Po serii sukcesów militarnych w kilku ostatnich wojnach izraelska armia skierowała swe działania na Zachodni Brzeg. Wzbudza to podejrzenia, że chodzi o przygotowania do aneksji tego obszaru.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas