Ile Polskę będzie kosztować trzymanie się energetyki węglowej

Jak wynika z nowego raportu organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), dalsze trwanie przy energetyce węglowej w Polsce będzie oznaczać ogromne koszty finansowe oraz zdrowotne.

Publikacja: 01.02.2023 08:00

Ile Polskę będzie kosztować trzymanie się energetyki węglowej

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik

Autorzy raportu przypominają, że Polska jest krajem najsilniej uzależnionym od produkcji energii ze spalania węgla w całej Unii Europejskiej. W listopadzie 2022 roku łączna zainstalowana moc wszystkich elektrowni w Polsce wynosiła 60,1 GW, z czego 60 proc. generowały elektrownie konwencjonalne, w tym Elektrownia Bełchatów. Produkcja energii elektrycznej w Polsce generuje szczególnie wysokie emisje dwutlenku węgla, trzykrotnie przekraczające średnią unijną, a średni wiek polskiej elektrowni wynosi 47 lat.

Nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie Polek i Polaków, narażonych na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem oraz ponoszących konsekwencje zdrowotne, wynikające z pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oddychanie zanieczyszczonym powietrzem stanowi główne środowiskowe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Naukowcy ostrzegają, że nie istnieje bezpieczny poziom zanieczyszczenia powietrza, a ryzyko dla zdrowia występuje przy stężeniach niższych, niż wcześniej zakładano.

Pozostało 84% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Energia
Kraje BRICS odchodzą od paliw kopalnych. To sukces jednego państwa
Energia
Zamykanie elektrowni na węgiel staje się faktem. Przełomowa decyzja Brytyjczyków
Energia
Wielka Brytania kończy z węglem. Ostatnia elektrownia do zamknięcia
Energia
Paliwa kopalne wciąż pokrywają większość światowego zapotrzebowania na energię
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Energia
Raport: światowa gospodarka nie potrzebuje więcej ropy, gazu czy węgla