MAE: Rosja może całkowicie odciąć dostawy gazu do Europy

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega, że Rosja może całkowicie odciąć dostawy gazu do Europy, aby wzmocnić swoje wpływy na Zachodzie.

Publikacja: 27.06.2022 11:35

MAE: Rosja może całkowicie odciąć dostawy gazu do Europy

Foto: Bloomberg

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej odniósł się do niedawnego drastycznego ograniczenia przez Rosję przepływu gazu do Europy. Choć Kreml twierdzi, że sytuacja wynika z problemów technicznych, Unia Europejska nie ma wątpliwości, że Rosja stara się w ten sposób wywrzeć presję na kraje europejskie.

Według Fatiha Birola, dyrektora wykonawczego MAE, decyzja Rosji o ograniczeniu dostaw gazu do krajów europejskich może być prekursorem dalszych cięć, ponieważ Moskwa walczy o zdobycie przewagi w kontekście wojny w Ukrainie.

„Biorąc pod uwagę to niedawne zachowanie, nie wykluczałbym, że Rosja będzie nadal znajdować różne problemy tu i tam, i nadal znajdować wymówki, aby jeszcze bardziej ograniczyć dostawy gazu do Europy, a być może całkowicie je odciąć. To jest powód, dla którego Europa potrzebuje planów awaryjnych” – powiedział Birol w oświadczenie dla agencji prasowej Reuters.

Czytaj więcej

Ceny gazu rosną, a kraje UE wracają do węgla

Jak zadeklarował szef MAE, „im bardziej zbliżamy się do zimy, tym lepiej rozumiemy intencje Rosji”. „Wierzę, że cięcia mają na celu uniknięcie napełniania magazynów w Europie i zwiększenie wpływów Rosji w miesiącach zimowych” – oświadczył Birol.

Stwierdził również, że środki nadzwyczajne podjęte w tym tygodniu przez kraje europejskie w celu zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, takie jak przywracanie funkcjonowania starych elektrowni węglowych, były uzasadnione skalą kryzysu, choć budzą obawy o wzrost emisji CO2.

Jego zdaniem wzrost produkcji opalanej węglem jest „przejściowy” i pomoże zachować dostawy gazu do ogrzewania zimą. Dodał, że wszelkie dodatkowe emisje CO2 wynikające ze spalania wysoce zanieczyszczającego węgla zostałyby zrekompensowane przyspieszeniem planów Europy w zakresie zmniejszenia zależności od importowanych paliw kopalnych oraz budowy mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych.

Szef MAE zarekomendował, aby kraje europejskie rozważyły odroczenie zamknięcia elektrowni jądrowych, aby ograniczyć ilość gazu spalanego podczas wytwarzania energii elektrycznej. Zaapelował również o możliwie jak największe ograniczanie zużycia gazu, aby zapewnić wypełnienie zapasów przed zimowymi miesiącami.

Energia
Zarzuty pod adresem gigantów paliwowych. „To się przestanie opłacać”
Energia
Polacy nie są świadomi, które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii
Energia
Unia naciska na dekarbonizację systemów grzewczych
Energia
Świat przechodzi na czystą energię, a na drogach przybywa pojazdów elektrycznych
Energia
Eksperci IEA: Szczyt zapotrzebowania na paliwa kopalne do 2030 roku