Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.07.2025 08:38 Publikacja: 06.06.2022 10:36
Foto: Bloomberg
Decyzja Rumunii o przyspieszeniu wycofywania się z węgla ma miejsce kilka tygodni po tym, jak parlament tego kraju przegłosował ustawę, zmniejszającą podatki od przyszłych dochodów z projektów gazowych na morzu. Mimo, że w Europie trwa najgorszy w historii kryzys paliw kopalnych, rynki gazu kopalnego są wyjątkowo niestabilne, rumuński rząd wciąż rozważa odwierty w celu uzyskania większej ilości gazu kopalnego na Morzu Czarnym.
Aktywiści klimatyczni liczą na to, że zamiast inwestycji gaz, rząd zdecyduje się na zwiększenie udziału energii odnawialnej. Obecnie rumuński miks energetyczny jest jednym z najbardziej zrównoważonych w Unii Europejskiej, przy czym węgiel, energia wodna, gaz kopalny, energia jądrowa i energia wiatrowa mają porównywalne udziały w mocy i wytwarzaniu energii. Zdaniem Vlada Cătuny, działacza Greenpeace Rumunia, „nawiązanie do doniosłego ogłoszenia planami zwiększenia ilości gazu kopalnego byłoby parodią”. Rumuński rząd rozważa jednak zakup systemów fotowoltaicznych o minimalnej mocy zainstalowanej 3-5 kW na każdego zwalnianego górnika.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prezydenckie obietnice „wiercenia” bez ograniczeń oraz wprowadzenie stanu wyjątkowego w energetyce nie przyniosł...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Biały Dom może się odwracać od kampanii na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji CO2, ale potęgi odnawialnych...
Jak wynika z najnowszego, corocznego raportu „Global Electricity Review” think tanku Ember, w 2024 roku 40,9 pro...
„Można wątpić, czy branża paliw kopalnych jest w stanie lub chce podążać ścieżką dostosowaną do celów porozumien...
„To skandal, że UE nadal importuje rosyjski gaz” — mówi analityk Ember, dr Paweł Czyżak, komentując informacje o...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas