Dania przyspiesza budowę wysp energetycznych

Duńskie „wyspy energetyczne” miały rozpocząć funkcjonowanie w 2030 roku, ale z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę, Dania chce jak najszybciej odejść od rosyjskich paliw kopalnych.

Publikacja: 11.05.2022 12:54

Dania przyspiesza budowę wysp energetycznych

Foto: materiały prasowe

Duński minister klimatu, energii i mediów oświadczył niedawno, że w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie, Dania kontynuuje realizację swoich planów dotyczących zielonej energii. „Dania i Europa muszą jak najszybciej uwolnić się od rosyjskich paliw kopalnych” – podkreślił w oświadczeniu Jørgensen, dodając, że w tym celu kraj ma „zwiększać na masową skalę” wykorzystanie energii odnawialnej na lądzie i morzu.

„Wyspy energetyczne” mają zostać wybudowane przez duńskiego dostawcę energii elektrycznej i gazu Energinet. Będą składać się z dwóch farm wiatrowych, z których jedna, zlokalizowana na Morzu Północnym, będzie dostarczać początkowo 3 GW energii, a z czasem do 10 GW, z kolei druga, znajdująca się na Morzu Bałtyckim, będzie wytwarzać 3 GW.

Obecnie Dania generuje energię z wiatrów oceanicznych za pośrednictwem odizolowanych morskich farm wiatrowych, dostarczających energię elektryczną bezpośrednio do sieci. Wyspy energetyczne umożliwią rozmieszczenie turbin wiatrowych dalej od wybrzeża, a co za tym idzie, efektywniejsze rozdzielanie wytwarzanej energii pomiędzy kilka krajów.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej Danie jest obecnie zależna od rosyjskiej energii w 15,8 proc. Ta zależność spadała w ciągu ostatnich lat, choć jeszcze w 2016 roku wynosiła aż 34 proc. Obecnie niemal połowa produkcji energii elektrycznej w tym kraju pochodzi z energetyki wiatrowej, w której Dania od lat wiedzie prym na arenie międzynarodowej.

Minister Dan Jørgensen uważa, że morska energetyka wiatrowa z Morza Północnego może wesprzeć Unię Europejską w osiągnięciu niezależności energetycznej oraz neutralności klimatycznej.

W drugiej połowie maja w Esbjerg ma się odbyć spotkanie ministrów ds. energii z Niemiec, Belgii i Holandii z udziałem unijnego komisarza ds. energii, na którym planowane jest omówienie możliwości przyspieszenia rozwoju energetyki odnawialnej na Morzu Północnym. Ministrowie mają przedstawić konkretne plany dotyczące wzmocnienia współpracy w zakresie budowy morskiej energetyki wiatrowej i zielonego wodoru.

Czytaj więcej

Dania wprowadzi etykietę na żywność przyjazną dla klimatu
Energia
Producenci urządzeń grzewczych OZE apelują o wsparcie rządu
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Energia
Mimo spadku cen węgla grzanie kopciuchem wciąż horrendalnie drogie
Energia
Produkcja wodoru stabilizatorem systemu energetycznego
Energia
Indie ogłaszają wielkie odejście od węgla
Energia
Brudny węgiel poza kontrolą przez kolejne miesiące
Energia
Odwrót od węgla musi przyspieszyć. Polska wśród liderów