Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk opublikowali komunikat dotyczący przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu w obliczu wojny w Ukrainie. Zwracają w nim uwagę na fakt, że rosyjska agresja na Ukrainę przysłoniła pogłębiający się kryzys klimatyczny, tymczasem nie wolno nam odkładać w czasie działań zmierzających do walki z nim oraz wdrażania rozwiązań adaptacyjnych. Potwierdza to m.in. opublikowana zaledwie kilka dni po ataku Rosji druga część Szóstego Raportu Podsumowującego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC).
Jedną z najbardziej palących kwestii klimatycznych jest konieczność odejścia od paliw kopalnych. Według danych amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), emisje ze spalania paliw kopalnych oraz procesów przemysłowych stanowił ok. 78 proc. całkowitego wzrostu emisji gazów cieplarnianych od 1970 do 2011 roku.
Zdaniem naukowców Polskiej Akademii Nauk, wojna w Ukrainie może początkowo przyhamować dekarbonizację w Europie, z czasem jednak „może znacząco przyspieszyć transformację energetyczną”. Eksperci podkreślają również, że konieczne jest zastanowienie się nad przyszłością unijnej polityki dekarbonizacyjnej.
Czytaj więcej
Według raportu think tanku Ember, tendencje dotyczące emisji z sektora elektroenergetycznego, są w Polsce odwrotne do unijnego dążenia ich redukcji.
„Wojna nie unieważnia tego kryzysu, związanych z nim zagrożeń ani konieczności podejmowania działań zapobiegawczych i adaptacyjnych. Wojna wygenerowała jednak szereg fundamentalnych pytań” – napisano w komunikacie.