Ranking najbardziej ekologicznych krajów Europy. Polska daleko od czołówki

Jak wygląda czołówka krajów Europy najbardziej przyjaznych środowisku? Takie zestawienie przygotowała szwedzka firma Hemsol zajmującą się energią odnawialną. Na którym miejscu znalazła się Polska?

Publikacja: 26.01.2024 16:37

Norwegia zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu, zdecydowanie wyprzedzając drugą w rankingu Austrię.

Norwegia zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu, zdecydowanie wyprzedzając drugą w rankingu Austrię.

Foto: Lawrence Chismorie Unsplash

W badaniu firma Hemsol posiłkowała się danymi Europejskiej Agencji Środowiska, projektu Odyssee-Mure oraz Instytutu Energetyki. Analizowano różne aspekty zrównoważonego rozwoju. Analizie poddano m.in. udział energetyki odnawialnej w miksie energetycznym krajów, zaangażowanie w recykling, emisje gazów cieplarnianych oraz transport publiczny. 

Ranking: najbardziej ekologiczne kraje Europy

Na pierwszym miejscu z wynikiem 73,30/100 punktów znalazła się Norwegia. Mimo, że ten kraj generuje rocznie 8,30 ton emisji CO2 na osobę (dla porównania w Chinach ten wskaźnik wynosi 7,44 ton, a w Polsce 7,7 ton) i dysponuje sporą powierzchnią użytków rolnych, to niemal 99 proc. energii elektrycznej jest pozyskiwanych z odnawialnych źródeł energii.

Czytaj więcej

Jest zima, a dwa kraje w Europie walczą z suszą. Limity zużycia wody

Norwegia jest też mocno zaangażowana w programy, których celem jest zapewnienie krajom rozwijającym się dostępu do czystej i odnawialnej energii zarówno za pośrednictwem partnerów dwustronnych, jak i wielostronnych. Wspiera również walkę o zakończenie wycinki lasów deszczowych, przekazując na ten cel 3 miliardy koron norweskich rocznie. 

Drugie miejsce z niewiele gorszym wynikiem zajęła Austria słynąca z popularności transportu publicznego oraz zaangażowania w recykling. Ten kraj dynamicznie rozwija też OZE – w 2023 roku aż 87 proc. austriackiej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych, co oznacza wzrost o 9 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Największy udział mają elektrownie wodne, jednak w ostatnich latach rozbudowano również moce wiatrowe i słoneczne.

Podium zamyka Finlandia, dążąca do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2035 roku i od lat zajmuje miejsce w ścisłej czołówce krajów o najlepszej jakości powietrza na świecie.

Minimalnie gorszy wynik uzyskały Islandia oraz Szwecja. Szóste miejsce zajęła Estonia, wyróżniająca się pod względem ambicje w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Na siódmym miejscu znalazły się Niemcy, które doceniono za ambitny rozwój energii odnawialnej oraz zaangażowanie w pracę nad technologiami ochrony środowiska.

Pierwszą dziesiątkę zamykają Luksemburg, Szwajcaria oraz Słowenia. Polska znalazła się dopiero na 18. miejscu (na 31 państw). Mamy niski udział OZE w miksie energetycznym, nienajgorzej (ale nadal raczej przeciętnie) wypadamy pod względem tego, jak radzimy sobie z recyklingiem w miastach i jaki odsetek ruchu pasażerskiego zapewnia transport publiczny.

Najgorzej pod względem ekologicznego podejścia wypadła Malta. Przed nią znalazły się Rumunia , Cypr i Litwa.  

Ekotrendy
Sondaż: Polacy chcą płacić więcej, by ratować klimat, ale stawiają jeden warunek
Ekotrendy
Wielkopolska nie chce węgla. Pierwsze polskie województwo w globalnej koalicji
Ekotrendy
Ekologiczne technologie wkraczają do polskiego ciepłownictwa. Czy zmienią tę branżę?
Ekotrendy
Jaka przyszłość czeka tworzywa sztuczne?
Ekotrendy
Brak wody ciąży globalnej ekonomii