Aktualizacja: 22.11.2024 00:31 Publikacja: 17.12.2022 15:30
Foto: Adobe Stock
Autorzy rankingu w ocenie zrównoważonego rozwoju wzięli pod uwagę szereg czynników takich, jak wskaźniki recyklingu, ślad konsumpcyjny, liczbę pchlich targów oraz ilość odpadów wyprodukowanych przez każdy kraj w latach 2020-2021.
Niekwestionowanym zwycięzcą zestawienia została Finlandia, której konsumenci kierują się regułami najbardziej zgodnymi z zasadami zrównoważonego rozwoju. W Raporcie o Zrównoważonym Rozwoju Finlandia uzyskała 85,51 na 100 punktów, co zawdzięcza m.in. imponującym postępom, jakie poczyniła w ciągu ostatnich lat. Według raportu kraj zmniejszył swój ślad konsumpcyjny o 20,37 proc. w latach 2010-2020. Finlandia osiągnęła bardzo dobre wyniki w większości z 17 kryteriów zrównoważonego rozwoju, nieco gorzej wypadając jednak pod względem liczby sklepów z antykami i pchlich targów. Autorzy raportu podkreślają, że funkcjonowanie takich sklepów pozwala znacząco wydłużyć cykl życia tekstyliów i ograniczyć ilość, jaka trafia na wysypiska śmieci.
Mogłoby się wydawać, że to transport czy energetyka są sektorami kluczowymi dla stanu klimatu. Jednak branżą o największym wpływie na nasze otoczenie jest budownictwo.
Grupa PGE zwiększyła dwukrotnie wydatki na rozbudowę, modernizację i digitalizację sieci dystrybucyjnej, wynoszą one średnio 4 mld zł rocznie. Grupa chce utrzymać ten poziom inwestycji w kolejnych latach, by dostosowywać sieci do nowych warunków i rosnących potrzeb ze strony klientów – mówi Marcin Laskowski, wiceprezes ds. regulacji PGE.
Chcemy najpóźniej w 2025 roku doprowadzić do wydzielenia aktywów konwencjonalnych i rozmawiamy na ten temat z rządem. Aktywa węglowe blokują możliwość pozyskania finansowania od wielu instytucji międzynarodowych – mówi prezes PGE Dariusz Marzec.
W trosce o mieszkańców należy opracować strategie zapobiegania negatywnym skutkom zmian. Pieniądze na miejskie plany adaptacji do zmiany klimatu są w programach zarówno unijnych, jak i krajowych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
- Firmy prywatne powinny przejąć węglowe aktywa polskiej energetyki, a do 2030 roku zastąpić je OZE. Rola stabilizatora systemu do czasu uruchomienia atomu przypadłaby źródłom gazowym, mówi Tomasz Zadroga, wiceprezes Grupy Kapitałowej Respect Energy
Eksperci z firmy Cushman & Wakefield ogłosili listę najdroższych ulic na świecie. Na czele tym razem znalazło się jedno z miast Europy. W ten sposób przerwana została dominacja nowojorskiej Piątej Alei.
Udział tego sektora rynku w tym roku przekroczy 45 proc. wartości zakupów. Tanie sklepy, mimo ograniczonej oferty, narzucają swój model innym sektorom, co przekładać się będzie na ograniczanie oferty na sklepowych półkach.
Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów.
Właśnie na Śląsku rusza pierwszy w kraju sklep sieci MR.DIY z domowymi akcesoriami. Polska będzie 13. rynkiem, na jakim działa sieć, i trzecim w Europie.
Dostawy skroplonego gazu ziemnego z Rosji do Francji przekroczyły już w tym roku rekordowy poziom za cały 2022 rok. Głównym odbiorcą terminalu w Dunkierce jest dawna spółka zależna Gazpromu, znacjonalizowana przez niemiecki rząd.
Ministerstwo Finansów przyłącza się do krytyków pomysłu uczynienia 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Ma to bowiem kosztować gospodarkę ok. 4 mld zł. Branża nie zgadza się też na tryb, w jakim zgłoszono projekt.
Eksport rosyjskich diamentów do Indii – największego na świecie centrum obróbki tych kamieni – właściwie przestał istnieć. We wrześniu do Indii trafiło aż o 96 proc. mniej diamentów z Rosji niż rok wcześniej.
Działkę o powierzchni niemal 30 tys. mkw. w Toruniu kupiła Grupa RWS. Powstanie tam regionalny park handlowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas