Autorzy rankingu w ocenie zrównoważonego rozwoju wzięli pod uwagę szereg czynników takich, jak wskaźniki recyklingu, ślad konsumpcyjny, liczbę pchlich targów oraz ilość odpadów wyprodukowanych przez każdy kraj w latach 2020-2021.
Niekwestionowanym zwycięzcą zestawienia została Finlandia, której konsumenci kierują się regułami najbardziej zgodnymi z zasadami zrównoważonego rozwoju. W Raporcie o Zrównoważonym Rozwoju Finlandia uzyskała 85,51 na 100 punktów, co zawdzięcza m.in. imponującym postępom, jakie poczyniła w ciągu ostatnich lat. Według raportu kraj zmniejszył swój ślad konsumpcyjny o 20,37 proc. w latach 2010-2020. Finlandia osiągnęła bardzo dobre wyniki w większości z 17 kryteriów zrównoważonego rozwoju, nieco gorzej wypadając jednak pod względem liczby sklepów z antykami i pchlich targów. Autorzy raportu podkreślają, że funkcjonowanie takich sklepów pozwala znacząco wydłużyć cykl życia tekstyliów i ograniczyć ilość, jaka trafia na wysypiska śmieci.
Tuż za Finlandią znalazła się Dania z wynikiem 85,63 punktów, gdzie w 2020 roku 53,9 proc. odpadów zostało poddane recyklingowi. W latach 2010-2020 ślad konsumpcyjny Danii zmniejszył się o 14,26 proc., kraj produkuje też stosunkowo niewiele odpadów tekstylnych rocznie w porównaniu z innymi. Posiada też niemal dwukrotnie więcej pchlich targów i sklepów z antykami niż Finlandia.
Na trzecim miejscu znalazła się Słowenia, która produkuje jedynie 34 kg odpadów z gospodarstw domowych na mieszkańca, co stanowi najniższy wynik z 30 krajów w zestawieniu. Niemal 60 proc. odpadów jest tam poddawanych recyklingowi. Kraj ma też bardzo niski ślad konsumpcyjny, który w ciągu ostatnich lat jeszcze obniżył, za to posiada jedynie dziewięć pchlich targów i sklepów z antykami.
Czytaj więcej
Klienci są coraz bardziej świadomi zmian klimatu. Domagają się produktów, które powstają w sposób...