Materiał partnera: BASF Polska
Przemysł ma produkować w sposób zrównoważony, dbając jednocześnie o efektywność energetyczną, zdigitalizowanie, cyrkularność, uwzględniając trzy aspekty: środowiskowy, społeczny i ekonomiczny, a wszystko to wymaga jasnej wizji, a także wysokiego stopnia kreatywności i elastyczności.
Działania na wszystkich etapach łańcucha wartości
Niejednokrotnie brakuje diagnozy, na jakim etapie się znajdujemy, a następnie prawidłowego zidentyfikowania zmian, które musimy dokonać w procesach technologicznych, modelach biznesowych, zasobach ludzkich, aby osiągnąć właśnie ten pożądany model funkcjonowania.
Ta świadomość zmian rośnie, co widać chociażby w zapotrzebowaniu na produkty o zdefiniowanym śladzie węglowym. Jest to oczywiście powiązane z czekającym nas raportowaniem ESG oraz z możliwością pozyskania finansowania na „zielone” inwestycje i innowacje. Duże przedsiębiorstwa będą czerpały korzyści ze współpracy z podmiotami, które dobrowolnie działają zgodnie z dyrektywą CSRD i posiadają odpowiednie dane dotyczące raportowania ESG w swojej dziedzinie działalności.
Podejście oparte na działaniach wzdłuż łańcucha wartości, które swym zasięgiem obejmą zarówno etap projektowania, jak i odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, uwzględniając potrzeby środowiskowe, będzie podstawą osiągnięcia sukcesu. Pamiętajmy, że GOZ to przede wszystkim model ekonomiczny, że to nie tylko kwestie zagospodarowania odpadów i jeśli już na samym początku nie pomyślimy o naszym produkcie pod kątem jego odzyskania i ponownego zastosowania, to go nie przetworzymy.