Materiał partnera: Kancelaria SSW
Oprócz wzrostu ilości selektywnie zbieranych odpadów konieczne jest poprawienie jakości pozyskiwanych surowców. Czystość indywidualnie zbieranych frakcji decyduje o możliwości i efektywności procesów ich recyklingu. Wprowadzenie wielopojemnikowego systemu selektywnej zbiórki odpadów „u źródła” jest niewystarczające dla osiągnięcia celów z dyrektyw odpadowych, takich jak minimalny poziom selektywnego zbierania jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych na napoje (głównie PET), wynoszący 77 proc. od 2025 r. i 90 proc. od 2030 r.
Wzrost efektywności systemu zbiórki odpadów jest możliwy poprzez jego uzupełnienie o system depozytowy. Polega on na objęciu produktów w opakowaniach kaucją, którą konsument otrzymuje z powrotem przy zwrocie opakowania. System kaucyjny został dotychczas wprowadzony w 14 krajach UE. W Polsce ma być wprowadzany od 1 stycznia 2025 r. Obejmie jednorazowe butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku o pojemności do 1,5 litra i metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Do zwrotu kaucji nie będzie wymagany dowód zakupu.
Ważnym elementem systemu jest dogodna sieć punktów zbiórki. Objęcie nim m.in. produktów w jednorazowych opakowaniach wiąże się z koniecznością ich odbioru przez sprzedawców. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się jednolity system, niezależnie do rodzaju opakowania – jednorazowego czy wielokrotnego użytku. W większości systemów w UE konsument może zwrócić opakowanie w sklepach objętych obowiązkiem zbiórki (tzw. zbiórka manualna) bądź w automatach. Minusem w przypadku sklepów jest konieczność przetrzymywania zwróconych opakowań. Z tego powodu wiele sklepów o pow. do 200 mkw. nie prowadzi zbiórki. Z kolei zbiórka poprzez automaty wiąże się z dużymi kosztami ich zakupu i przygotowaniem na nie przestrzeni. Same automaty muszą mieć czytniki kodów z opakowań/etykiet, pozwalające na identyfikację producenta, wysokości kaucji czy rodzaju opakowania, oraz prasy dla ograniczenia powierzchni magazynowania opakowań jednorazowych.
Konsument ma zwrócić nienaruszone opakowania – np. butelki PET nie mogą być zgniecione z uwagi na konieczność zeskanowania oznaczenia z etykiety. Wymaga to wygospodarowania przestrzeni w gospodarstwie domowym na te opakowania. Jednocześnie opakowania objęte systemem kaucyjnym będą zbierane poza systemem gminnym. Wpłynie to negatywnie na obciążenie gminnych sortowni i ich rentowność.