Rusza COP28 w Dubaju. To będzie najważniejszy od lat szczyt klimatyczny ONZ

COP28, najważniejszy tegoroczny szczyt klimatyczny, rozpocznie się 30 listopada w Dubaju. Przedstawiciele 198 państw, które podpisały Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, spotkają się, by podejmować kluczowe decyzje. Jakie będą najważniejsze tematy tegorocznego szczytu COP28?

Publikacja: 28.11.2023 11:01

Szczyt klimatyczny w Dubaju odbędzie się w obiektach, w których 2 lata temu miała miejsce wystawa Ex

Szczyt klimatyczny w Dubaju odbędzie się w obiektach, w których 2 lata temu miała miejsce wystawa Expo.

Foto: Jewel SAMAD / AFP

COP28 od wielu miesięcy wywołuje spore emocje, związane przede wszystkim z faktem, że szczyt odbędzie się w kraju będącym jednym z największych na świecie producentów ropy i gazu. Szczytowi COP28 będzie przewodniczył Sułtan Ahmed Al Dżaber, dyrektor generalny Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), państwowej spółki paliwowej, która produkuje dziennie ok. 4 milionów baryłek ropy, a w planach ma dalszą ekspansję.

Trudno nie mieć wątpliwości, czy da się pogodzić interesy giganta paliwowego z decyzjami, które należy podjąć, aby uchronić świat przed spełnieniem się najczarniejszych scenariuszy katastrofy klimatycznej.

W szczere intencje Al Dżabera nie wierzą aktywiści klimatyczni, nazywając decyzję o wybraniu go na przewodniczącego konferencji „zapierającym dech w piersiach konfliktem interesów, równoznaczny, z przekazaniem szefowi firmy tytoniowej odpowiedzialności za negocjowanie traktatu antynikotynowego”.

Sam Al Dżaber podkreśla, że konieczne jest „odpowiedzialne wycofywanie wszystkich paliw kopalnych”, trudno ocenić, czy uda się wypracować zdecydowane porozumienie. Choć Unia Europejska, Stany Zjednoczone i kraje szczególnie wrażliwe na pogłębiające się zmiany klimatu, naciskają na odchodzenie od paliw kopalnych, kraje takie jak Rosja czy Chiny nadal się temu sprzeciwiają. Można oczekiwać, że zamiast poparcia dla transformacji energetycznej, część krajów będzie raczej naciskać na redukcje emisji gazów cieplarnianych oraz rozwój technologii wychwytujących emisje.

Czym są konferencje COP?

Szczyty klimatyczne organizowane są od 1992 roku na mocy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC). Jej celem jest dążenie do utrzymania temperatury na Ziemi na względnie bezpiecznym dla ludzkości poziomie. 

Czytaj więcej

Badanie: szczyty klimatyczne faworyzują kraje bogate. „Biedni nie mają szans”

Spotkania COP odbywają się co roku. Pierwszy szczyt zorganizowano w Berlinie w marcu 1995. Prezydencja COP rotuje pomiędzy kontynentami, by funkcję organizatorów mogły pełnić nie tylko kraje bogatej Północy, ale także rozwijającego się Południa. COP organizowano także w Polsce: w 2008 r. w Poznaniu, w 2013 roku w Warszawie i w 2018 roku w Katowicach.

Konferencja COP w założeniu powinna być forum, na którym zdanie i obawy państw biedniejszych mają taką samą wagę, jak zdanie potęg gospodarczych. Porozumienie podczas konferencji możliwe jest tylko poprzez osiągnięcie konsensusu. Dzięki temu decyzje podjęte podczas konferencji COP zyskują charakter globalny.

Negocjacje w ramach tegorocznego COP28 rozpoczną się od światowego szczytu w sprawie działań klimatycznych w dniach 1 i 2 grudnia. Udział wezmą w nim szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. Ostateczne negocjacje odbędą się 11 i 12 grudnia, jednak historia szczytów klimatycznych pokazuje, że należy się liczyć z opóźnieniami. Ubiegłoroczny szczyt COP27 w Szarm el-Szejk zakończył się osiągnięciem porozumienia dwa dni po oficjalnie wyznaczonej dacie.

Najważniejsze tematy podczas COP28 w Dubaju

Co będzie głównym zadaniem tegorocznego COP28? Z pewnością dokonanie po raz pierwszy oceny postępów krajów w realizacji celu określonego w porozumieniu paryskim z 2015 roku, jakim jest ograniczenie wzrostu temperatury na świecie do „znacznie poniżej” 2 stopni Celsjusza, przy jednoczesnym dążeniu do 1,5 stopnia Celsjusza.

Część tematów tegorocznego COP28 to kontynuacja zagadnień z poprzedniego szczytu w Szarm el-Szejk: ustalenie zasad działania funduszu na rzecz szkód i strat, ma on wspomagać kraje rozwijające się, które cierpią z powodu kataklizmów wynikających ze zmiany klimatu – takich jak powodzie, huragany, pożary czy susze. Drugi temat to dyskusje na temat tego, w jaki sposób należy ograniczać wykorzystanie paliw kopalnych.

Szacuje się, że tegoroczna konferencja będzie największym wydarzeniem w ramach ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych do tej pory. Oprócz kilkudziesięciu światowych przywódców, ministrów wyższego szczebla i urzędników ze 198 krajów, udział w nim weźmie ok. 70 000 delegatów.

Na szczycie w Dubaju nie pojawi się amerykański prezydent Joe Biden, ani prezydent Chin Xi Jinpinga. Potwierdzono natomiast obecność premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka, a przemówienie otwierające wygłosi król Karol, sekretarz generalny ONZ António Guterres oraz prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohammed bin Zayed al-Nahyan. Ma się również pojawić papież Franciszek oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

COP28 od wielu miesięcy wywołuje spore emocje, związane przede wszystkim z faktem, że szczyt odbędzie się w kraju będącym jednym z największych na świecie producentów ropy i gazu. Szczytowi COP28 będzie przewodniczył Sułtan Ahmed Al Dżaber, dyrektor generalny Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), państwowej spółki paliwowej, która produkuje dziennie ok. 4 milionów baryłek ropy, a w planach ma dalszą ekspansję.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Walka o klimat
Tak firmy postrzegają zrównoważony rozwój
Walka o klimat
Budowanie z akcentem na przyszłe wydatki
Walka o klimat
Nic się nie powinno zmarnować
Walka o klimat
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać
Walka o klimat
Sankcje na LPG z Rosji jeszcze w tym roku