Warto pamiętać, że woda słodka, użyteczna dla ludzi stanowi zaledwie 1 proc. zasobów wodnych na świecie. Naukowcy alarmują, że jeśli nie zaczniemy szanować tego dobra, to za kilkadziesiąt lat okresów z niedoborami wody będzie przybywać.
Waga partnerstw
Jak podkreśliła dr Małgorzata Stolarska z Koalicji „Dbamy o wodę”, autorka raportu „Zmiany klimatu a zasoby wody na Żywiecczyźnie – jak skutecznie je chronić i budować”, a równocześnie kierownik ds. projektów i rozwoju WIND-HYDRO, zasoby wodne Polski to szczególna wartość. Tłumaczyła też, czym są wody podziemne.
– Są one trochę trudniejsze do wyobrażenia niż wody powierzchniowe. Zasoby wód podziemnych gromadzą się w różnej formie i na różnej głębokości tak, że raz możemy z nich korzystać na przykład poprzez ujmowanie wody ze źródeł lub też dostęp do nich jest utrudniony i aby z nich korzystać, musimy używać rozwiązań inżynieryjnych – wyjaśniła Małgorzata Stolarska.
Dodała, że oprócz głębokości występowania ważna jest jeszcze kwestia jakości wody oraz sezonowych wahań dostępności zasobów podziemnych. – Musimy pamiętać, że wody podziemne również zasilane są wodami opadowymi. Te płytsze zasoby wód gruntowych odnawiane są szybciej, natomiast są bardziej podatne na wahania zasilania opadem. A zatem, gdy deszczu jest mniej, to i te zasoby są mniejsze bądź wręcz w przypadku tych najpłytszych poziomów wodonośnych są niemożliwe do pozyskania. Głębsze poziomy wodonośne są bardziej odporne na wahania sezonowe. Aczkolwiek w ostatnich latach, mniej więcej od suszy w 2015 r., widoczny jest trend spadkowy, jeżeli chodzi o wahania wód podziemnych w poziomach eksploatacyjnych, z których korzystamy przy zaopatrzeniu w wodę pitną – tłumaczyła ekspertka.
Mówiąc o różnych możliwościach przeciwdziałania problemom związanym z zasobami wodnymi, wskazała na partnerstwa. – Pomagają one w tworzeniu skutecznych długofalowych rozwiązań dla lokalnych problemów. Partnerstwa to przestrzeń, która tworzy platformy edukacji, uświadamiania i jednocześnie ogromnego wsparcia merytorycznego, prawnego, ale także ze strony różnych podmiotów w zakresie na przykład możliwości finansowania projektów związanych z ochroną wody. Takim przykładem jest Koalicja „Dbamy o wodę”, która powstała dla rozwiązania lokalnych problemów Żywiecczyzny. W jej ramach gromadzą się interesariusze, którzy mogą wspólnie wyrażać opinie, debatować, wspierać się w edukacji i informowaniu się na temat wymogów prawnych czy też administracyjnych i możliwościach rozwiązania danego problemu. Partnerstwa służące ochronie zasobów wodnych wpisują się też bezpośrednio w kwestie związane z adaptacją do zmian klimatu – powiedziała Małgorzata Stolarska.
W skali kraju na razie nie jest źle...
Szczegóły dotyczące zasobów wodnych w Polsce i gospodarki nimi przedstawiał dr Krzysztof Jóźwiak, kierownik Zakładu Rozpoznawania i Ochrony Wód Podziemnych, Państwowy Instytut Geologiczny – PIB