PFAS – nazywane także „wiecznymi chemikaliami” – to związki, które kumulować się mogą w glebie i wodach powierzchniowych, ale także w organizmach żywych. Mogą one również przenikać do żywności czy wody pitnej.
PFAS można znaleźć w wielu produktach – przede wszystkim w tych odpornych na wysokie temperatury, tłuszcz oraz wodę, ale także między innymi w opakowaniach do przechowywania żywności, w farbach, klejach, izolacjach przewodów elektrycznych, detergentach czy kosmetykach. Ze względu na to, że związki perfluoroalkilowe (PFAS) mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz zwierząt, Finlandia postanowiła się z nimi rozprawić.
Czytaj więcej
Turyści z całego świata wciąż chętnie podróżują do Europy, choć nasz kontynent ociepla się dwukrotnie szybciej niż średnia światowa. Pogłębiający się kryzys klimatyczny może jednak już wkrótce zmienić dotychczasowe preferencje.
PAN Europe – europejska organizacja pozarządowa, która zajmuje się działaniami na rzecz redukcji stosowania pestycydów oraz promocją rolnictwa ekologicznego i zrównoważonego – przeprowadziła badania, z których wynika, że w dużej próbce wody pitnej w Europie wykryto substancję powiązaną z „wiecznymi chemikaliami” stosowanymi w pestycydach i chłodnictwie.
Jak zaznaczają autorzy badania, to potwierdzenie ich wcześniejszych analiz, które wykazały „alarmujący” poziom substancji chemicznych PFAS w europejskich rzekach, jeziorach i wodach gruntowych.