Materiał partnera: PSEW
Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research. - Jako górnik z 25-letnim doświadczeniem wykorzystuję swoje umiejętności w pracy na turbinie wiatrowej, nie zaczynam od nowa – mówi Piotr Metlak, obecnie technik serwisu turbin wiatrowych.
Transformacja energetyczna, która opiera się na rozwoju zielonych źródeł energii to droga, z której nie ma już odwrotu. Świat stawia na OZE, a to kolei zaowocuje rewolucją na rynku pracy. Raport Konfederacji Lewiatan prognozuje, że w Polsce do 2030 roku ma powstać aż 300 tys. nowych miejsc pracy w tzw. zielonych branżach. Chodzi tu głównie o odnawialne źródła energii, energetykę jądrową, elektromobilność, infrastrukturę sieciową, czy termomodernizację budynków. Sam sektor energetyki wiatrowej stworzy ok. 200 tysięcy miejsc pracy w perspektywie najbliższych 15 lat.
Transformacja energetyczna i związane z nią inwestycje to atrakcyjna alternatywa dla pracowników sektora wydobywczego - uważa 65% ankietowanych w badaniu „Rozwój sektora OZE” SW Research. Korzyści jakie uczestnicy badania najczęściej widzą w pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii to: praca w bardzo przyszłościowej branży (39%), atrakcyjne zarobki (26%), praca dająca poczucie misji (24%), duże zapotrzebowanie na pracowników (21%), rozwój zawodowy (19%) czy łatwe przebranżowienie (18%).
Z kopalni na wiatrak
Praca w zielonej energii może stać się alternatywą dla pracowników sektora wydobywczego, ponieważ w ramach sprawiedliwej transformacji oferuje możliwość dalszego rozwoju i wykorzystania swoich kompetencji. Górnicy z likwidowanych na Śląsku kopalń już dziś mogą przejść szkolenia, które pozwolą im pracować jako technik lub serwisant turbiny wiatrowej. Ten nowy zawód to szansa na stabilne i atrakcyjne pod względem wynagrodzenia zatrudnienie. Pierwsi przeszkoleni górnicy już dziś pracują w zielonym sektorze i decyzji o przebranżowieniu nie żałują.