Szczyt klimatyczny: kompromis w ostatniej chwili. Koniec ery paliw kopalnych?

Końcowe porozumienie dotyczące odejścia od paliw kopalnych zostało przyjęte podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju przez przedstawicieli niemal 200 państw. Czy mamy do czynienia z przełomem i końcem ery paliw kopalnych?

Publikacja: 13.12.2023 14:59

W porozumieniu kończącym tegoroczny szczyt klimatyczny wezwano państwa na całym świecie do „odchodze

W porozumieniu kończącym tegoroczny szczyt klimatyczny wezwano państwa na całym świecie do „odchodzenia od paliw kopalnych”.

Foto: Giuseppe CACACE / AFP

Uczestnicy szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju poinformowali, że najnowsza wersja końcowego porozumienia, mówiąca o odchodzeniu od paliw kopalnych, została przyjęta bez sprzeciwu.

Choć to pierwsze tego rodzaju porozumienie w historii, to wśród wielu ekspertów ona kontrowersje. Powód? Dokument nie zawiera wyraźnego zobowiązania państw do odejścia od paliw kopalnych, do czego wzywało wiele krajów, naukowców czy aktywistów. Eksperci nie kryją obaw, że porozumienie to za mało. Delegaci na szczyt pochodzący z najbardziej zagrożonych zmianami klimatycznymi krajów mówią o rozczarowaniu.

Pozostało 93% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Klimat
Ruszył Ranking ESG. Odpowiedzialne zarządzanie 2024
Klimat
Przepisy o ROP w centrum uwagi uczestników rynku
Klimat
Oceany emitują więcej „wiecznych chemikaliów” niż przemysł? Eksperci ostrzegają
Klimat
Nowe nadzieje, stare zmartwienia
Klimat
Dekarbonizacja to konkurencyjność