Jaki jest cel konferencji Precop?

Precop to swego rodzaju przygotowanie do szczytów klimatycznych ONZ, które się odbywają na przełomie listopada i grudnia. Przygotowanie polskie, byśmy wcześniej wypracowali tematy, o których chcemy rozmawiać oraz stanowisko, jakie chcemy prezentować – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP.

Publikacja: 11.10.2023 16:00

Materiał powstał we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi

Już po raz kolejny PTWP organizuje konferencję PRECOP. Jaki jest cel tych wydarzeń?

PRECOP to przygotowanie do szczytów klimatycznych ONZ, które się z reguły odbywają na przełomie listopada i grudnia, w tym roku w Dubaju. PRECOP ma służyć, pomagać w wypracowaniu polskiego stanowiska na ten szczyt. Oczywiście nawiązujemy też do tego, że tutaj, w Katowicach, w 2018 odbywał się szczyt klimatyczny COP24. Chcemy, aby Katowice były naturalnym miejscem do otwartej debaty o klimacie.

Jakie są główne wątki tej debaty w tym roku?

Zaraz na początku, na sesji inauguracyjnej, pojawiło się hasło, że należy przyspieszyć działania. Nie tylko mówić, ale też działać. To jest generalny cel szczytu klimatycznego w Dubaju. Ale myślę, że szczególnie w Polsce wszystko wskazuje na to, że musimy przyspieszyć. Transformacja gospodarki na gospodarkę zieloną, transformacja sektora energetycznego – to już jest konieczność, jeżeli chcemy być konkurencyjni jako gospodarka i konieczność, jeżeli my jako ludzie chcemy przetrwać na ziemi.

Ale z drugiej strony na świecie pojawiają się głosy, żeby jednak spowolnić procesy dotyczące na przykład transformacji energetycznej jako kosztowne i nie rozumiane przez społeczeństwa. Czy ten wątek wybrzmiewa również tutaj w Katowicach ?

Rzeczywiście biznes tak mówił parę lat temu - może przyhamujmy, może nie tak szybko. Jednak teraz, i na PRECOP, i na Europejskim Kongresie Gospodarczym biznes mówi, że musimy przyspieszyć. Jeżeli chcemy być konkurencyjni musimy ograniczać ślad węglowy, musimy się dekarbonizować, nasi klienci tego oczekują. Jeżeli chcemy eksportować, to musimy się dostosować do tych reguł. Teraz biznes wręcz apeluje o przyspieszenie inwestycji w OZE. Myślę, że również sytuacja związana z wojną w Ukrainie pokazuje, że nie możemy być zależni od paliw kopalnych. Inwestycje w zieloną transformację mogą spowodować, że będziemy mieli niższe koszty jako gospodarka. Jednak jestem przekonany, że coraz głośniejszy jest głos ludzi, którzy chcą żyć w zielonej Polsce. Podczas inauguracji PRECOP premier Jerzy Buzek mówił: „Ziemia sobie poradzi, tylko poradzi sobie bez nas i musimy zadbać o to żebyśmy my przetrwali na tej planecie Ziemi".

Jaka pana zdaniem będzie największe wyzwanie dla nowej ekipy rządzącej dotyczące zrównoważonego rozwoju?

Przyspieszenie zielonej transformacji poprzez wszystkie możliwe działania administracyjne. Ważne są czytelne regulacje długoterminowe, które będą stymulowały tą zmianę. W niektórych przypadkach ważne jest finansowanie publiczne, ale są na to środki europejskie, podczas PRECOP mieliśmy mocny apel o odblokowanie środków europejskich. Samorządy podkreślały, że społeczności lokalne oczekują zielonych zmian, jednak władze lokalne nie mają na to pieniędzy.

A jak PRECOP wygląda w liczbach? Czy ta tematyka zielonej transformacji, zielonego rozwoju przyciąga potencjalnych uczestników?

Tak, jesteśmy zaskoczeni frekwencją. Mamy ponad 1300 uczestników, bardzo wiele osób ogląda transmisje online. Widać, że zainteresowanie tymi tematami jest bardzo duże i wzrasta. To wynika z tych potrzeb, o których wspomniałem, biznes widzi że musi się zmienić, potrzebuje wiedzy i konkretnych rozwiązań, samorządy z kolei mają oczekiwania ze strony mieszkańców. Mamy bardzo duże zainteresowanie i to cieszy. Przecież tutaj też mówimy: zobaczcie tu jest przyszłość i słuchajcie ludzi, którzy tutaj przyjechali.

Ale ważne jest też to, żeby słowa przekuły się w realne działania.

Tak. Tego typu wydarzenia mają stymulować decydentów, regulatorów, stymulować biznes i samorządy właśnie do działań i zmian.

Materiał powstał we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi

Materiał powstał we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi

Już po raz kolejny PTWP organizuje konferencję PRECOP. Jaki jest cel tych wydarzeń?

Pozostało 96% artykułu
Klimat
Ruszył Ranking ESG. Odpowiedzialne zarządzanie 2024
Klimat
Przepisy o ROP w centrum uwagi uczestników rynku
Klimat
Oceany emitują więcej „wiecznych chemikaliów” niż przemysł? Eksperci ostrzegają
Klimat
Nowe nadzieje, stare zmartwienia
Klimat
Dekarbonizacja to konkurencyjność
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?