Łatwo powiedzieć, znacznie trudniej zrobić. Jak szacują autorzy raportu „Circularity Gap Report 2022”, co roku do globalnej gospodarki „wstrzykiwane” jest 100 miliardów ton nowych materiałów. A z tego jedynie 8,6 proc. po przejściu całego cyklu – od wytworzenia po ręce odbiorcy końcowego, przeważnie konsumenta – trafia do recyklingu, a zatem zamkniętego obiegu. Owa luka (gap) z tytułu raportu wynosi zatem niemalże 92 proc. globalnego wytwórstwa wszelkiego typu. Zaległości do odrobienia są zatem potężne i w oczach wielu sceptyków są właściwie nie do przezwyciężenia w przewidywalnym horyzoncie czasowym.
Z drugiej strony gra jest warta świeczki. Eksperci Światowego Forum Gospodarczego (WEF), organizatora słynnych konferencji w szwajcarskim Davos, przekonują, że proces transformacji gospodarki w stronę obiegu zamkniętego mógłby przynieść światowej ekonomii zyski sięgające 4,5 biliona dolarów już w perspektywie 2030 roku.
Globalna mobilizacja
„Systemowa zmiana jest możliwa. Skuteczne modele cyrkularne działają w wielu rozmaitych sektorach gospodarki i miejscach na świecie” – twierdzą eksperci WEF. Wskazują, że implementacja kluczowych elementów z tych branż i lokalizacji mogłoby w ciągu dekady podwoić zasięg i wyniki istniejącego już dziś w tym 8,6-proc. zalążku obiegu zamkniętego.
Pierwszym krokiem na tej drodze byłoby zainicjowanie szeroko zakrojonych „pomiarów”, czyli swoistego audytu gospodarek w poszukiwaniu największych luk – tych obszarów, w których cyrkularność została wprowadzona w najmniejszym stopniu. Każdy kraj, jednostka samorządowa czy firma powinny mieć świadomość, w jakim stopniu realizuje ideę cyrkularności – i umieć wskazać swoje mocne i słabe strony w procesie transformacji na jego obecnym etapie. Narzędzia do przeprowadzenia takich badań analitycznych istnieją – zwłaszcza w biznesie – i z powodzeniem można je adaptować na potrzeby administracji państwowej.
Kolejny krok może brzmieć trywialnie: to po prostu podjęcie działań. Wbrew toczącym się dyskusjom inicjatyw zmierzających do tworzenia i implementacji gospodarki obiegu zamkniętego jest stosunkowo niewiele. W 2021 roku na całym świecie eksperci działający w ramach inicjatywy Platform for Accelerating Circular Economy (Platformy na rzecz Przyspieszenia Wprowadzenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego) doliczyli się zaledwie 212 akcji o zakresie globalnym, przeważnie w zakresie żywności, tekstyliów czy plastiku. I choć każda z nich jest chwalebna i przynosi planecie i jej mieszkańcom dobroczynne skutki – ogółem wysiłek ludzkości na rzecz cyrkularności wydaje się być na razie raczej symboliczny.