Materiał powstał we współpracy z Centrum UNEP/GRID-Warszawa
W tym roku uznanie konkursowego jury zdobyły projekty związane z wymianą starych kopciuchów na nowoczesne źródła ciepła, projekty z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego czy te promujące udział pojazdów nisko- i zeroemisyjnych w transporcie publicznym. Rywalizacja tradycyjnie odbywała się w pięciu kategoriach. W każdej z nich przyznawane są dwie nagrody: dla ośrodków z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. oraz poniżej 100 tys.
Działania wieloaspektowe
Wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców w kategorii efektywność energetyczna zwyciężył Wrocław – za wdrożenie szeroko zakrojonego planu likwidacji pieców „Wrocław bez smogu" oraz liczne kampanie informacyjne dla mieszkańców dotyczące poprawy efektywności energetycznej. Na szczególną uwagę zasługują mierzalne, bardzo konkretne i ambitne cele klimatyczne miasta.
A wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców w tym roku wygrywa Stary Sącz – za kompleksowe i systemowe podejście do kwestii efektywności energetycznej. Jury zwróciło szczególną uwagę na wykorzystanie przez miasto różnych form finansowania (w tym PPP) działań związanych z efektywnością energetyczną, jak również na plany utworzenia klastra energii.
W gronie miast z ludnością powyżej 100 tys. w kategorii gospodarka odpadami tegorocznym triumfatorem okazał się Kraków – za wieloaspektowość działań składających się na gospodarkę o obiegu zamkniętym, wykraczających poza wąsko pojęte zagospodarowanie odpadów. Doceniono szeroki zakres działań, inwestycji służących oszczędności materiałów, energii i wody.