Materiał Partnera
Upływa on nie tylko pod znakiem istotnych zmian i gorących dyskusji na temat narzędzi, które pozwolą nam usprawnić działanie systemu gospodarki odpadami i osiągnąć poziomy zbiórki, wymagane przez Unię Europejską, ale również wielu działań skoncentrowanych na ochronie środowiska. Zrównoważony biznes to słowo klucz również w obszarze gospodarki odpadami.
Systemowe rozwiązania
W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele opinii o kształcie planowanych regulacji, także w kontekście rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
Dlaczego jej wdrożenie jest tak istotne? Brak kompleksowej strategii odpadowej i konsekwentnych działań na rzecz jej realizacji w Polsce sprawia, że wciąż nie udaje się osiągnąć poziomów zbiórki wymaganych przez Unię Europejską. Z kolei brak środków z ROP dla gmin oznacza dalsze trwanie luki inwestycyjnej – z powodu niewystarczających inwestycji brakuje nam infrastruktury do przetwarzania rosnących ilości produkowanych odpadów. Niedobór mocy instalacyjnych ma z kolei przełożenie na rozwój szarej strefy, gdyż istniejące instalacje nie są w stanie przerobić rosnącej ilości odpadów m.in. ze względu na pojawiające się obostrzenia, w tym kary finansowe.
Z tego powodu na oficjalne ogłoszenie modelu ROP czeka cała branża. Natomiast decyzja o przesunięciu daty wejścia systemu kaucyjnego obrazuje problemy, z jakimi zmaga się dzisiaj branża odpadowa – to niestabilność i nieprzewidywalność prawa, które mają dla branży kluczowe znaczenie. Pamiętajmy, że to, w jaką infrastrukturę inwestujemy, jest ściśle związane z określoną perspektywą prawną. Brak przemyślanej i kompleksowej polityki odpadowej pogłębia lukę inwestycyjną, zniechęca do innowacji i rozwoju technologii oraz stwarza ryzyko dla zaplanowanych budżetów.
Kolejny rok to szansa, aby sprostać tym wyzwaniom i wdrożyć kluczowe narzędzia. Możemy to zrobić, o ile tylko podejdziemy do zmian w sposób uporządkowany i kompleksowy, projektując prawo, które wyznaczy kierunek inwestycji na lata i proporcjonalnie rozłoży odpowiedzialność finansową za zagospodarowanie odpadów. Potrzebujemy dziś systemowej zmiany, którą odczuje cały biznes.
Kierunek – czyste jutro
Pomimo wielu wyzwań, w PreZero mijający rok zapamiętamy pozytywnie. Wciąż intensywnie działamy na rzecz zamykania obiegów – na początku lipca mijającego roku uruchomiliśmy jeden z najnowocześniejszych w Polsce zakładów produkujących paliwo alternatywne RDF (refuse-derived fuel). Instalacja w Krzyżanówku pozwala nam przetwarzać rocznie nawet 80 tys. ton odpadów, które ze względu na zanieczyszczenie nie mogą zostać poddane recyklingowi. Dzięki przetworzeniu ich na paliwo cementownie i elektrociepłownie mogą wykorzystać ich pełen potencjał, produkując z RDF energię cieplną i elektryczną, a także ograniczając przy tym użycie wysokoemisyjnych paliw kopalnych.
Wiele działo się także w obszarze edukacji. Naszą działalność w tym obszarze w tym roku wieńczy wydanie Białej Księgi PRECOP, w której tworzenie zaangażowaliśmy się jako członkowie UN Global Compact Network Poland. Dokument zawierający rekomendacje dotyczące bardziej efektywnego zarządzania odpadami i rozwoju gospodarki cyrkularnej został zaprezentowany podczas Szczytu Klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie.
Niewiele wcześniej podpisaliśmy także list intencyjny o współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Widzimy, jak bardzo potrzebni na rynku są specjaliści, którzy nie tylko rozumieją złożoność współczesnych wyzwań ekologicznych, ale mają też know-how i narzędzia konieczne do działania. Współpraca z wiodącym ośrodkiem naukowym w dziedzinach ekoenergetyki oraz obszaru produkcji i zagospodarowania biometanu to istotny krok w stronę realnej zmiany w ochronie środowiska.
Tworząc najlepsze warunki dla specjalistów, nie zapominamy też o tych, którzy są na początku swojej ścieżki. Trwający program Akademia Łowców Odpadów pokazuje, jak ciekawi losu odpadów i środowiska są najmłodsi. Z ogólnopolską akcją edukacyjną, której patronuje Ministerstwo Edukacji, docieramy do ponad 41 750 uczniów z ponad 750 szkół podstawowych w całej Polsce. Poprzez zabawę i interaktywne zajęcia chcemy zainspirować dzieci do działania i liczymy, że zdobyta wiedza zostanie z nimi na długo.
Wszystkie te działania nie przeszły bez echa. Ogromnym wyróżnieniem dla nas jest nagroda MP Power Awards, którą otrzymał obiekt PreZero Arena Gliwice, będący naszym strategicznym partnerem na drodze do Zero Waste. To pokazuje, że wykorzystanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju do wsparcia zespołu operującego obiektem to idealne rozwiązanie. Innym kluczowym dla nas wyróżnieniem jest nagroda Supermeni Jakości. To dowodzi, że praca wszystkich naszych #PreZeroHeroes jest na najwyższym poziomie, a to z kolei napędza nas do ciągłego rozwoju usług, które oferujemy naszym klientom i osiągania coraz bardziej ambitnych celów ekologicznych.
Nowy rok, nowe wyzwania
W PreZero jesteśmy świadomi wymagań i zobowiązań, jakie stawia przed nami przyszłość i jako eksperci w branży ochrony środowiska w jeszcze większym stopniu będziemy koncentrować nasze działania na rozwijaniu usług i produktów w drodze do GOZ. Rok 2024 kończymy z wieloma sukcesami. Dziękujemy również wszystkim pracownikom i partnerom, którzy na co dzień wspólnie z nami realizują naszą misję, wspierając ochronę zasobów i poszukując nowych rozwiązań w gospodarce odpadami.
Materiał Partnera