Materiał partnera: WSIiZ Rzeszów
Debata „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość” odbędzie się 5 grudnia br. A jej organizatorami są Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (WSIiZ) oraz Koalicja Klimatyczna.
Wydarzenie wpisuje się w założenia kampanii rozpoczętej przez Koalicję Klimatyczną w ramach Manifestu 100 dni, który kładzie nacisk na konkretne wytyczne i rekomendacje dotyczące zmiany przepisów w terminie 100 dni po wyborach parlamentarnych. Inicjatorami zorganizowania debaty są prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, oraz dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW.
– Inspirujemy się rozwiązaniem z Wielkiej Brytanii. Tam Izba Gmin co roku, przy pomocy naukowców, przygotowuje raport, który adresuje do rządu brytyjskiego, a on następnie sprawozdaje, jak działa na rzecz ochrony środowiska i bioróżnorodności. Póki w Polsce takich zwyczajów nie będzie, my bierzemy na siebie ten ciężar. Dlatego w tej debacie obok naukowców i młodego pokolenia wezmą udział właśnie politycy i samorządowcy. Chodzi o wywarcie na nich presji (pozytywnie rozumianej), na co powinni szczególnie zwrócić uwagę. To ważne szczególnie teraz, po zmianie władzy w Polsce – podkreśla dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ.
– Dlaczego zajmiemy się rolnictwem? Bo bez bezpieczeństwa żywnościowego przetrwanie cywilizacji i gatunku ludzkiego nie będzie możliwe. Również dlatego, że rolnictwo z jednej strony jest sektorem, który jest najbardziej narażony na skutki zmiany klimatu, a z drugiej rolnictwo i całe przetwórstwo i handel produktami spożywczymi to jest nawet 25–35 proc. emisji gazów cieplarnianych odprowadzanych do atmosfery przez człowieka. Bez działań w rolnictwie po prostu nie da się ochronić klimatu – mówi prof. Zbigniew Karaczun.