Pytanie oczywiście, skąd będą pochodzić budżety na realizację tego typu działań – środki m.in. na ten cel przewidziane są w KPO. Czynnikami determinującym rozwój tego planu są m.in.: ogólny spadek dostępności gruntów budowlanych, środki UE mające na celu wspieranie zrównoważonego budownictwa (np. rozporządzenie w sprawie taksonomii oraz dotacje) czy też rosnąca tendencja przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
STRABAG, wdrażając strategię Work On Progress, opiera swoje działania w zakresie wprowadzania nowych niskoemisyjnych materiałów i technologii oraz ponownego wykorzystywania materiałów pochodzących z rozbiórek i przebudów. Przykładam jest m.in. postępująca budowa nowoczesnego biurowca UpperOne, powstającego w centrum Warszawy, gdzie 70 proc. materiału pozostałego z wyburzenia starego obiektu podlegała recyklingowi już na terenie budowy, część została wykorzystana do budowy fundamentów nowego obiektu, ponad 200 w pełni wartościowych okien wykorzystano do odbudowy obiektów w Ukrainie, a marmury ponownie pojawia się w częściach wspólnych obiektu.
Infrastruktura z recyklingu – to także możliwe
Budowa i modernizacja dróg jest także obszarem, w którym można stosować materiały pochodzące z recyklingu. Przykładem jest nawierzchnia obwodnicy Zielonej Góry. STRABAG wykorzystał tu technologię wytwarzania specjalnego asfaltu modyfikowanego gumą pod nazwą RUBBERBIT®, która została opracowana przez Laboratorium Badań Technicznych TPA grupy STRABAG w Pruszkowie.
W technologii modyfikacji lepiszcze asfaltowe jest odpowiednio modyfikowane granulatem gumowym, powstającym ze zużytych opon samochodowych. Dzięki temu uzyskuje się materiał charakteryzujący się wysokimi parametrami, niespotykanymi w standardowych asfaltach dostępnych na rynku. Granulat gumowy stanowi do ok. 20 proc. mieszanki asfaltowej. Do wykonania 13 km obwodnicy wykorzystano ok. 15 tys. opon.
A co z energią?
Obniżenie zużycia energii na budowach i wytwórniach masy bitumicznej to także temat wpisujący się w obniżenie emisji CO2. Instalacje przenośnych modułów fotowoltaicznych, montowanych na dachach kontenerów budowlanych stają się normą na inwestycjach prowadzonych przez STRABAG. Rozwiązania te pozwalają zaspokoić do 50 proc. zapotrzebowania na energię biur budowy. Na wytwórniach stosowane są zadaszenia chroniące kruszywa przed wilgocią, dzięki czemu obniża się zużycie energii koniecznej w procesie suszenia materiału. Natomiast powierzchnia dachu służy do montażu paneli PV.
Tego typu rozwiązania wspierają system wytwarzania energii i wpływają na zmianę w krajowym miksie energetycznym. Energetyka odnawialna przeżywa gwałtowny rozwój tego typu instalacji. W 2022 r. wyprodukowano w ten sposób niemal 12 GW energii, gdzie w 2020 r. było to zaledwie 1,2 GW.