Zmiana nastrojów społecznych w Niemczech. Przybywa „pesymistów klimatycznych”

Choć ochrona środowiska wciąż znajduje się w centrum uwagi społecznej w Niemczech, rosnące wyzwania i kryzysy przesuwają ją na dalszy plan – wskazują wyniki nowego badania przeprowadzonego na zlecenie Federalnego Ministerstwa Środowiska oraz Niemieckiej Agencji Środowiska (UBA).

Publikacja: 20.05.2025 16:33

W Niemczech z roku na rok spada odsetek obywateli, którzy uważają działania na rzecz ochrony środowi

W Niemczech z roku na rok spada odsetek obywateli, którzy uważają działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu za bardzo istotne.

Foto: Raja Sen Unsplash

Choć dla większości Niemców ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu to wciąż bardzo istotne kwestie, tematy te stopniowo tracą na znaczeniu w percepcji społecznej – sugeruje nowe badanie. Eksperci zauważają, że obywatele Niemiec coraz częściej uznają inne sprawy – takie jak ochrona zdrowia, edukacja, wzrost gospodarczy czy wojna – za bardziej istotne. Jednocześnie część aspektów związanych z ochroną środowiska pozostaje dla społeczeństwa bardzo ważna lub wręcz zyskuje na znaczeniu.

Uczestnicy badania wyraźnie podkreślili między innymi wagę takich zagadnień, jak walka z zanieczyszczeniem odpadami z tworzyw sztucznych, przeciwdziałanie wymieraniu gatunków, bezpieczne składowanie odpadów promieniotwórczych oraz ochrona lasów, torfowisk i innych ekosystemów.

Czytaj więcej

Kryzys klimatyczny uderza w przedstawicieli pokolenia Z. Nowe badanie

Niemcy: Coraz więcej pesymistów klimatycznych

Jak wskazuje badanie, w Niemczech z roku na rok spada odsetek obywateli, którzy uważają działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu za bardzo istotne. Podczas gdy w 2024 roku 54 proc. ankietowanych wyraziło takie przekonanie, jeszcze w roku 2022 było to 57 proc., zaś w 2020 roku – 65 proc. Podobny trend zauważalny jest także w przypadku dążenia do celu związanego z ograniczeniem globalnego ocieplenia do poniżej 2°C. W 2024 roku za bardzo ważny uznało go jedynie 57 proc. respondentów, co oznacza spadek o 5 punktów procentowych względem roku 2022.

Eksperci podkreślają, że wyniki ich badania pokazują także wyraźny wzrost pesymizmu wobec zdolności Niemiec do skutecznego przeciwdziałania skutkom zmian klimatu. Tylko jedna trzecia respondentów wierzy obecnie, że ich kraj poradzi sobie z ich konsekwencjami – to najniższy wynik od 2002 roku.

Czytaj więcej

Co Polacy myślą o zmianach klimatu? Nowe badanie pokazuje niepokojącą tendencję

Badacze zaznaczają również, iż obawy społeczne są silnie związane z konsekwencjami zdrowotnymi globalnego ocieplenia. Aż dwie trzecie ankietowanych zadeklarowało, że ich zdrowie pogarsza się podczas fal upałów. Co czwarta osoba przyznała natomiast, że jej miejsce zamieszkania nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed wysokimi temperaturami, a jeszcze większa część badanych obawia się, iż sytuacja będzie się tylko pogarszać. Aż 85 proc. respondentów jest zdania, że istnieje pilna potrzeba poprawy ochrony przed ekstremalnymi upałami związanymi ze zmianami klimatu. 

„Społeczność naukowa jest zgodna co do tego, że tylko poprzez szybkie i konsekwentne wdrożenie działań klimatycznych możemy zapobiec dalszemu nasilaniu się skutków zmian klimatu dla ludzi, środowiska i gospodarki” – podkreśla w raporcie z badania Dirk Messner, prezes Niemieckiej Agencji Środowiska (UBA). „Dodatkowo, brak działania obciąża przyszłe pokolenia ogromnymi kosztami i ryzykiem. Potrzebujemy polityki klimatycznej także jako strategii zapewnienia dobrobytu i poprawy jakości życia. Ochrona klimatu i środowiska powinna pilnie znaleźć się na szczycie agendy politycznej i publicznej” – dodaje. 

Badanie: Niemcy o stanie środowiska naturalnego

Pomimo poważnych obaw związanych z klimatem, większość Niemców deklaruje zadowolenie ze stanu środowiska w swoim miejscu zamieszkania. Ponad 80 proc. respondentów pozytywnie ocenia dostępność terenów zielonych, jakość wody pitnej oraz czystość otoczenia. Z kolei jedynie 7 proc. ankietowanych uważa, że stan globalnego środowiska jest dobry.

Wśród postulatów dotyczących poprawy jakości życia, niemieccy respondenci wskazali przede wszystkim na potrzebę ograniczenia zanieczyszczenia powietrza i rozwój lokalnego transportu publicznego. 87 proc. badanych uznało także, że konieczna jest poprawa dostępności do przystępnych cenowo, przyjaznych dla klimatu mieszkań.

Czytaj więcej

Badanie: największe obawy Polaków. Zmiany klimatyczne na drugim miejscu

Badanie ujawnia również rozbieżności między powszechną świadomością społeczną a tym, co ustalają naukowcy. Dobrym przykładem jest to, że podczas gdy badacze alarmują o krytycznym stanie różnorodności biologicznej oraz jego wpływie na rolnictwo i systemy żywnościowe, uczestnicy badania w dużym stopniu nie zauważają skali tych zagrożeń.

Eksperci zaznaczają, że wyniki ich nowego badania potwierdzają, iż choć ochrona środowiska wciąż znajduje się w centrum uwagi społecznej, rosnące wyzwania i kryzysy przesuwają ją na dalszy plan — jednocześnie zwiększając poczucie zagrożenia i potrzebę dostosowania się do nowej rzeczywistości klimatycznej.

Metodologia badania

Badanie świadomości ekologicznej w Niemczech realizowane jest co dwa lata od 1996 roku i dostarcza reprezentatywnych danych dotyczących postaw i zachowań ekologicznych mieszkańców kraju.

Najnowsza edycja badania została przeprowadzona jesienią 2024 roku na próbie 2552 obywateli powyżej 18. roku życia. Projekt badania oraz jego analiza zostały przygotowane przez Instytut Badań Ekonomii Ekologicznej (IÖW), a realizację terenową powierzono instytutowi Verian.

Choć dla większości Niemców ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu to wciąż bardzo istotne kwestie, tematy te stopniowo tracą na znaczeniu w percepcji społecznej – sugeruje nowe badanie. Eksperci zauważają, że obywatele Niemiec coraz częściej uznają inne sprawy – takie jak ochrona zdrowia, edukacja, wzrost gospodarczy czy wojna – za bardziej istotne. Jednocześnie część aspektów związanych z ochroną środowiska pozostaje dla społeczeństwa bardzo ważna lub wręcz zyskuje na znaczeniu.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat
Wakacyjny raj w Europie zagrożony przez zmiany klimatu. Raport Banku Światowego
Klimat
Najbogatsi w największym stopniu szkodzą klimatowi. Naukowcy mają dowód
Klimat
Megamiasto na pustyni zmieni pogodę w regionie. Ekspert o wpływie na klimat
Klimat
Wychwytywanie CO2 pomoże w walce ze zmianami klimatu. Technologia warta miliardy
Klimat
Zmiany klimatu sprzyjają rozwojowi groźnego grzyba. Świat jak z „The Last of Us”