Zakład Meteorologii i Klimatologii IGMW-PIB opublikował analizę dotyczącą zmienności warunków klimatycznych w Polsce w minionym roku. Wynika z niej między innymi, że 2024 zapisał się w historii jako najcieplejszy rok w Polsce od początku instrumentalnych pomiarów temperatury. Średnia temperatura obszarowa wyniosła 10,9 stopni Celsjusza, co oznacza wzrost o 2,2 stopnia względem średniej wieloletniej (1991-2020). Tym samym ubiegły rok oficjalnie wyprzedził dotychczasowy rekord, który padł w 2019 roku. Średnia temperatura osiągnęła wówczas 10,2 stopni Celsjusza.
IMGW podsumował rok 2024. Gdzie w Polsce było najcieplej a gdzie najchłodniej?
Najcieplejszym regionem okazało się w 2024 roku Podkarpacie. Średnia temperatura osiągnęła tam 11,3 stopnia Celsjusza, przekraczając normę o 2,4 stopnia. Najchłodniejsze wartości odnotowano z kolei na północnym wschodzie kraju oraz w obszarach górskich, m.in. w Suwałkach (9,6 stopnia Celsjusza) i Zakopanem (8,5 stopnia Celsjusza). Największe odchylenia od normy wystąpiły w rejonach Warszawy i Mławy.
Najwyższą temperaturę powietrza w 2024 roku zanotowano 10 lipca we Wrocławiu – termometry wskazały tam 36,5 stopnia Celsjusza. Z kolei najniższą temperaturę – minus 23,8 stopnia Celsjusza – odnotowano 17 stycznia 2024 roku w Suwałkach.
Czytaj więcej
Polskie społeczeństwo w kwestiach klimatycznych coraz wyraźniej dzieli się na dwa obozy – rośnie zarówno liczba osób zaangażowanych w działania proekologiczne oraz tych, którzy podchodzą do zmian klimatu z dystansem lub je kwestionują – pokazuje to najnowszy raport firmy badawczej Zymetria.
Jak zauważają eksperci, początek roku przyniósł wysokie anomalie temperatury. Szczególnie ciepłe były luty (+3,6 stopnia Celsjusza względem normy) oraz marzec. Wiosna i lato charakteryzowały się zaś rekordowo wysokimi średnimi temperaturami, co potwierdza kontynuację trendu ocieplenia klimatu w Polsce. Jesień przyniosła natomiast pewne ochłodzenie, ale jedynie listopad odnotował wartość temperatury poniżej średniej wieloletniej (-0,2 stopnia Celsjusza względem normy).