MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z GRUPĄ PTWP

Wydarzenie będzie miejscem ważnej dyskusji o globalnej transformacji energetycznej i jej roli w realizacji celów klimatycznych. W tym roku szczególna uwaga zostanie poświęcona wyzwaniom oraz możliwościom rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), a także ich rosnącej roli w polskiej gospodarce.

Paneliści skoncentrują się na przyszłości OZE w kraju, analizując ich wpływ na redukcję emisji i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Według badań 78 proc. polskich przedsiębiorców dostrzega korzyści płynące z inwestycji w OZE, choć prawie połowa z nich wskazuje na bariery związane z regulacjami i kosztami początkowymi. To dowodzi, że potrzebne są dalsze działania wspierające ich rozwój, co będzie przedmiotem licznych debat podczas konferencji.

W debacie poświęconej odnawialnym źródłom energii w miksie energii zaproszeni goście podejmą próbę diagnozy – dziś i jutro. Zastanowią się nad znaczeniem OZE w transformacji sektora i ich wpływem na redukcję emisji. Na jakie rodzaje zielonej energii powinniśmy stawiać i dlaczego? Cele klimatyczne, bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna, pogodozależne źródła energii, ich dostępność i cena – jak to wszystko pogodzić? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci i praktycy rynku zielonej energii.

W trakcie panelu „Technologie i innowacje dla klimatu” uczestnicy omówią kluczowe rozwiązania technologiczne, które mogą przyspieszyć rozwój OZE. Z kolei dyskusje o dekarbonizacji sektora energetycznego, które odbędą się w ramach panelu „Polski sektor energii: zielona rewolucja czy apokalipsa?”, będą koncentrować się na wyzwaniach związanych z modernizacją polskiej energetyki. Omówione zostaną także wnioski z raportu UNGC „Transformacja energetyczna w Polsce”, który dostarcza rekomendacji dotyczących modernizacji sieci, magazynowania energii oraz przyspieszenia zielonej transformacji przy jednoczesnym zachowaniu stabilności dostaw energii.

Nieodłącznym elementem transformacji energetycznej jest odpowiednie finansowanie. W ramach panelu poświęconego zrównoważonym instrumentom finansowym mowa będzie o możliwościach finansowania inwestycji w OZE. Przedstawione zostaną narzędzia wspierające rozwój projektów niskoemisyjnych oraz strategie pozyskiwania kapitału na transformację energetyczną.

Na PRECOP nie zabraknie też szerokiej gamy tematów związanych z innowacjami, zrównoważonym rozwojem i globalnymi wyzwaniami klimatycznymi. Konferencja stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń, a także umożliwia nawiązywanie partnerstw między przedstawicielami biznesu, sektora publicznego oraz ekspertami.

Konferencja odbędzie się w dniach 2–3 października w Katowicach. „Rzeczpospolita” jest partnerem medialnym wydarzenia.—oprac. jer

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z GRUPĄ PTWP