Reklama
Rozwiń

Nowe nadzieje, stare zmartwienia

Ubiegły rok był dla OZE wyjątkowo dobry, zarówno pod względem rozwoju rynku, jak i roli, jaką odegrały one w walce ze zmianami klimatycznymi. W Polsce jednak widać, że droga do rewolucji jest bardzo kręta.

Publikacja: 22.04.2024 09:00

Fotowoltaika, jako najbardziej rozwinięte odnawialne źródło energii na polskim rynku, potrafi już za

Fotowoltaika, jako najbardziej rozwinięte odnawialne źródło energii na polskim rynku, potrafi już zaspokajać przeszło połowę naszych potrzeb energetycznych

Foto: AdobeStock

„Globalnie w ub.r. przyrost nowych mocy przyspieszył o 50 proc. w stosunku do roku 2022, dobijając 510 GW, co daje największe tempo wzrostu rynku na przestrzeni dwóch ostatnich dekad” – szacuje Międzynarodowa Agencja Energii w raporcie „Renewables 2023”.

Z kolei Renewable Energy Capacity Tracker w podsumowaniu 2023 r. wskazuje na 473 GW nowych mocy, aczkolwiek i tu mowa o rekordzie. Całkowita moc OZE pracujących dziś na świecie przekracza 3870 GW, zaspokajając m.in. 43 proc. całkowitego globalnego popytu na prąd (o 3 proc. więcej niż w 2022 r.). Według prognoz MAE do 2028 r. ma ona sięgnąć 7300 GW.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Klimat
Klimat i bezpieczeństwo Polski. Ekspert: „Na takie tematy nie ma miejsca”
Klimat
Ich praca warta jest miliardy euro. Europejskie pszczoły i motyle wymierają
Klimat
Szop pracz to nie maskotka, lecz groźny najeźdźca
Klimat
Trump uderza w politykę klimatyczną Bidena. „To prezent dla trucicieli”
Klimat
Nie czekaliśmy na CSRD – zrównoważony rozwój w Grupie KRUK to codzienność