Zaskakujące odkrycie na „podniebnych wyspach” Afryki. Setki nowych gatunków

Wzdłuż pasma górskiego rozciągającego się od północnego Mozambiku po górę Mulanje w Malawi w południowo-wschodniej Afryce, naukowcy odkryli nieznany dotąd „ekoregion”, będący domem dla setek roślin i zwierząt niespotykanych nigdzie indziej na Ziemi.

Publikacja: 12.04.2024 12:34

Mamuli – jeden z najwyższych szczytów w Mozambiku. Właśnie w tym rejonie, nazywanym „niebiańskimi wy

Mamuli – jeden z najwyższych szczytów w Mozambiku. Właśnie w tym rejonie, nazywanym „niebiańskimi wyspami” naukowcy odnaleźli nieznane dotąd gatunki roślin i zwierząt.

Foto: Conradie W, Bittencourt-Silva GB, Engelbrecht HM, Loader SP, Menegon M, Nanvonamuquitxo C, Scott M, Tolley KA, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Naukowcy chcą, by pasmo górskie, rozciągające się od północnego Mozambiku po Malawi w Afryce wschodniej, stało się odrębnym ekoregionem. Powód? Na obszarze tym spotkać można wyjątkową faunę i florę – według ustaleń badaczy w regionie tym występuje ponad 200 niespotykanych nigdzie indziej na Ziemi gatunków – w tym 90 gatunków płazów, gadów, ptaków, ssaków, motyli i krabów słodkowodnych, a także 127 gatunków roślin. W górach tych występują też zarówno największe, jak i najmniejsze lasy deszczowe położone w południowej Afryce, a także unikalne łąki górskie.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Klimat
Nie czekaliśmy na CSRD – zrównoważony rozwój w Grupie KRUK to codzienność
Klimat
Odpady jako surowce: nowe spojrzenie i rosnąca rola systemu kaucyjnego
Klimat
Wielki przegrany tych wyborów. Ten temat w kampanii był „chłopcem do bicia”
Klimat
Bioodpady w Polsce. „Musimy mieć jasny przekaz do mieszkańców”
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Klimat
Jak walczyć z marnowaniem żywności? Ekspert: Potrzebujemy edukacji