Miasta potrzebują bezpiecznej przyszłości

Dyskusje i prezentacje dotyczące rozwiązań z zakresu smart city, najlepszych praktyk w budownictwie, energetyce, gospodarce wodno-ściekowej czy ekologicznym transporcie wypełniły dwa dni konferencji Eco-Miasto 2021. Zielona Odbudowa.

Publikacja: 08.10.2021 12:00

Maria Andrzejewska, dyr. gen. Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Maria Andrzejewska, dyr. gen. Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Foto: A.Pawłowski

Materiał powstał we współpracy z Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Międzynarodowa Konferencja Eco-Miasto to doroczne wydarzenie przybliżające zagadnienia zrównoważonego rozwoju miast. Kluczowe obszary debat tegorocznej edycji wydarzenia dotyczyły zielonej transformacji i rozwoju ośrodków miejskich po pandemii.

– Eco-Miasto to platforma współpracy, forum wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń między miastami polskimi i francuskimi, przedstawicielami nauki i biznesu, przy szerokim udziale społeczności lokalnych – mówiła, otwierając konferencję Maria Andrzejewska, dyrektorka generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

– Dlaczego jako temat wiodący wybraliśmy zieloną odbudowę? Bo uznajemy, że nadszedł czas na radykalne zmiany. Właśnie opublikowany został komunikat zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. To bardzo ważny dokument, jasno wskazujący zagrożenia dla miast oraz działania o charakterze mitygującym i adaptacyjnym. Źle zaprojektowane miasta przyczyniają się do zmian klimatu, a jednocześnie same są wrażliwe na skutki kryzysu klimatycznego. Nie jesteśmy przygotowani na jego konsekwencje, a to nie jest jedyny kryzys, z którym się mierzymy. Obserwujemy utratę różnorodności biologicznej, kryzys wodny, wyzwania demograficzne, napięcia wokół rozwoju technologii, próby kwestionowania konsensusów naukowych. Potrzebujemy bezpiecznej przyszłości, a ta możliwa będzie, jeśli słuchając głosów liderów świata nauki, polityki, biznesu, ONZ, think tanków, postawimy na zieloną odbudowę – podkreśliła.

– Chcielibyśmy, żeby nasze miasta wyglądały inaczej, były bardziej zielone. Stąd inicjatywa „Miasto z klimatem", w której w sercu kładziemy koncept 3–30–300. Chodzi o to, żebyśmy wychylając się z każdego okna, mogli zobaczyć trzy drzewa, żeby przynajmniej 30 proc. naszych miast było pokryte terenami zielonymi oraz żeby w odległości 300 m od naszego miejsca zamieszkania znajdował się jakiś teren zielony. To jest element naszego zdrowia, jakości życia, ale też dostosowywania się naszej cywilizacji do zmieniających się oczekiwań i wyzwań klimatycznych – mówił do uczestników konferencji Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Podczas spotkań eksperci wskazywali, że zielona odbudowa powinna zacząć się od zmiany myślenia o przyszłości i kierunkach rozwoju. Powinna też prowadzić do zmiany przyzwyczajeń. Bez pomysłu na zrównoważone miasta nie odpowiemy na wyzwania katastrofy klimatycznej. Dominującą jakością w zielonym mieście przyszłości będzie zintegrowanie aktorów życia miejskiego i środków finansowych oraz zintegrowanie terytorialne.

Warunkiem powodzenia zielonej odbudowy jest szeroka współpraca wielosektorowa. Elementem podnoszącym jakość życia będzie np. realizacja idei 15-minutowego miasta. Bardzo ważne są przy tym innowacyjne rozwiązania technologiczne z obszaru smart city. Oczywiście kluczowym obszarem dla miast jest także dbanie o rozwój zrównoważonej energetyki, ciepłownictwa czy gospodarki wodno-ściekowej. Ważny jest też rozwój infrastruktury pieszo-rowerowej czy ekologicznego transportu zbiorowego oraz popularyzacja samochodów elektrycznych.

Materiał powstał we współpracy z Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Międzynarodowa Konferencja Eco-Miasto to doroczne wydarzenie przybliżające zagadnienia zrównoważonego rozwoju miast. Kluczowe obszary debat tegorocznej edycji wydarzenia dotyczyły zielonej transformacji i rozwoju ośrodków miejskich po pandemii.

Pozostało 91% artykułu
Klimat
„Szokująca skala”: woda pitna w Europie pełna „wiecznych chemikaliów”
Materiał partnera
Małe zmiany przynoszą wielkie korzyści
Klimat
Znamy tegorocznych liderów zrównoważonego rozwoju
Klimat
Gospodarcze skutki zmian klimatu dużo większe niż szacowano. „Jak podczas wojny”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Klimat
Meksyk: Pod drzewami znaleziono 80 martwych małp