Ciepło może być ekologiczne

Systemy ciepłownicze mają realny wpływ na zmniejszanie zjawiska smogu. Poprzez przyłączanie zbiorowych lub indywidualnych odbiorców do sieci ciepłowniczej, mamy wpływ na to, żeby nasze środowisko się poprawiało – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.

Publikacja: 13.10.2023 13:00

Materiał powstał we współpracy z Fortum

Jak wygląda proces dekarbonizacji w ciepłownictwie?

Cieszę się, że po wielu latach rozmowy „czy" dzisiaj już konkretnie mówimy o tym, w jaki sposób dekarbonizować ciepłownictwo. Patrzymy na to z kilku perspektyw. Bardzo istotne dla Fortum jest ograniczenie zmian klimatycznych. Jesteśmy w stanie to zrobić tylko przez dekarbonizację - również ciepłownictwa. Oczywiście, tutaj ważne jest odejście od paliw kopalnych. Druga rzecz to jest kwestia poprawy środowiska, w jakim mieszkamy. Chodzi o miasta. Systemy ciepłownicze nie są emitentem smogu. Wręcz przeciwnie. Poprzez przyłączanie zbiorowych lub indywidualnych odbiorców do sieci ciepłowniczej, mamy wpływ na to, żeby nasze środowisko się poprawiało. Trzecia rzecz - poprzez dekarbonizację możemy doprowadzić ciepłownictwo do tego, że koszty ogrzewania naszych mieszkań będą akceptowalne przez naszych klientów i konkurencyjne. Ciepło zdekarbonizowane nie będzie podlegało opłatom za emisję.

W jaki sposób jednak zdekarbonizować ciepłownictwo?

Ciepłownictwo działa lokalnie. Musimy uwzględnić lokalne uwarunkowania i skorzystać z tych najniżej wiszących jabłek. Czyli - jeżeli istnieje możliwość skorzystania z ciepła odpadowego z przemysłu, to jak najbardziej, jeżeli istnieje możliwość skorzystania z ciepła z serwerowni, to jak najbardziej. Jeżeli istnieje możliwość skorzystania z ciepła ziemi, to też jak najbardziej. Projekty, które dzisiaj realizujemy, na przykład budowy pomp ciepła, zmierzają w stronę wykorzystania ciepła odpadowego ze ścieków. Zarówno tych surowych, co jest trudniejsze, a taki projekt dzisiaj prowadzimy we Wrocławiu, jak i ze ścieków oczyszczonych. Będziemy również już w przyszłym roku odzyskiwać ciepło z serwerowni we Wrocławiu. Możemy się pochwalić bardzo dużą skalą podobnego projektu realizowanego w Finlandii, we współpracy z Microsoftem.

Będziemy tam odzyskiwać kilkudziesiąt, a nawet kilkaset megawatów mocy z serwerowni tej firmy. Dzisiaj na wielką skalę korzystamy z rozwiązań cyfrowych, bardzo łatwo robimy zdjęcia, chcemy do nich wracać, a przechowujemy je na przykład w chmurze. Energia, która jest wykorzystywana na przechowywanie tych zdjęć, nawet w 90 proc., zamienia się w ciepło.

Czy rozwiązania, które proponujecie dotyczą wyłącznie silnie zurbanizowanych obszarów miejskich, czy stwarzają też szansę dla zabudowy rozproszonej?

Myślę, że ciepłownictwo przyszłości zarówno w tych silnie zurbanizowanych obszarach, jak i w tych o mniej intensywnej zabudowie będzie oparte o energię elektryczną. Czyli na przykład pompy ciepła będą współpracowały z systemami ciepłowniczymi. Pompa zmienia ciepło odpadowe w takie, które może być użyteczne do ogrzewania mieszkań używanych przyłączonych do sieci ciepłowniczej. Podobnie w przypadku domów jednorodzinnych. Wracając lokalnych uwarunkowań - myślimy również o paliwach pochodzących z odpadów. Prawdę mówiąc, nie tylko myślimy, ale też działamy, na przykład w Zabrzu. 40 proc energii dostarczanej do Zabrza i Bytomia pochodzi z RDF-u, czyli frakcji odpadów, która w przeciwnym razie trafiłaby na składowisko. A te składowiska emitują jeszcze bardziej szkodliwe gazy niż dwutlenek węgla, zanieczyszczają wodę. My wytwarzamy energię z tych odpadów i dostarczamy ją z powrotem do mieszkańców, którzy te odpady wytworzyli.

Czy dekarbonizacja ciepłownictwa oznacza wzrost cen ciepła?

Drożeje nam wszystko. Myślę, że ciepło również zdrożeje. Natomiast dekarbonizacja jest tym elementem, który pozwoli nam w dłuższej perspektywie ograniczyć wzrost cen ciepła. Zdekarbonizowana, systemowa produkcja ciepła będzie pozbawiona kosztów emisji. Korzystając z paliw lokalnych, korzystamy również z tych zasobów, które występują lokalnie, unikając tym samym transportu paliwa na tysiące kilometrów.

Materiał powstał we współpracy z Fortum

Materiał powstał we współpracy z Fortum

Jak wygląda proces dekarbonizacji w ciepłownictwie?

Pozostało 98% artykułu
Klimat
Transformacja napędzana biomasą
Klimat
Przyszłość OZE w transformacji energetycznej
Klimat
Rekordowo niski stan wody w Wiśle. „Należy spodziewać się dalszych spadków”
Klimat
OZE i atom wśród głównych tematów Energy Days
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Klimat
Skończył się czas na odwlekanie