Klimat: to już ostatnie ostrzeżenia

Walcząc ze zmianami klimatu, chronimy sami siebie, bo planeta poradzi sobie bez ludzi. Niech taki egoizm zwycięży – apelował podczas PRECOP 28 Jerzy Buzek. Słowa europarlamentarzysty i byłego premiera stały się też kluczowym przesłaniem konferencji.

Publikacja: 10.10.2023 21:00

Uczestnicy konferencji skupiali się na zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi oraz omawia

Uczestnicy konferencji skupiali się na zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi oraz omawiali działania, jakie niezwłocznie trzeba podjąć, by ograniczyć skutki globalnego ocieplenia

Foto: Mat. Pras.

Materiał partnera: PTWP

PRECOP po raz drugi został zorganizowany przez United Nations Global Compact Network Poland oraz Grupę PTWP. Wydarzenie stacjonarne w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zgromadziło 1300 uczestników, a transmisję online śledziło 2500 osób. Oto kluczowe wnioski z PRECOP 28 – konferencji przygotowującej do szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju.

Sanda Ojiambo, zastępczyni sekretarza generalnego ONZ i przewodnicząca UN Global Compact, ostrzegała w czasie sesji inauguracyjnej: – Kryzys klimatyczny już teraz nadweręża nasze gospodarki. Świat osiąga temperaturę wrzenia, mamy coraz mniej czasu. Po to, by powstrzymać katastrofalny scenariusz, musimy ograniczyć globalne emisje o połowę do końca dekady. Pamiętajmy, że żaden biznes nie będzie się rozwijał w warunkach katastrofy.

Z kolei Mohamed al-Harbi, ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce, podkreślał znaczenie realizowanej przez ZEA transformacji w kierunku zrównoważonej i niskowęglowej gospodarki, skalę inwestycji w fotowoltaikę, energię wiatru czy gospodarkę wodorową.

W trakcie otwarcia PRECOP 28 na scenie pojawił się też Tim Lardner, dyrektor Multi-Country Office UNOPS, który przypomniał, że wojna to także przestępstwa przeciwko klimatowi i środowisku.

Nie zabrakło też głosu młodego pokolenia. Monika Witek, przedstawicielka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, zabrała głos w imieniu aktywistów i ze sceny zwróciła się do polityków: – Osoby sprawujące władzę nie przejmują się, bo nie odczuwają w klimatyzowanych pomieszczeniach skutków ich własnych decyzji, a miliony będą przez to cierpieć. Chcemy realnego wpływu obywateli na kształt miksu energii. Jesteśmy częścią natury, która się broni.

– Zrobiliśmy więcej, niż zakładaliśmy. Ale musimy uciekać od paliw kopalnych. USA dołączyły pod tym względem do Unii Europejskiej, a Unia nie wycofuje się z celów Fit for 55, lecz stawia na inne akcenty – musimy mieć poparcie Europejczyków – mówił ze sceny Jerzy Buzek.

Profesor Maciej Nowicki podkreślał, że choć światowe gospodarki zgodnie twierdzą, iż należy odejść od spalania węgla, to emisje nie spadają: – Dzisiaj już, inaczej niż parę lat temu, nikt nie twierdzi, że możemy spalać węgiel bez ograniczeń. Jednak emisje globalne nie spadają, a przed nami ostatnia rubież – granica wzrostu temperatury o 2 stopnie, bo 1,5 stopnia jest już moim zdaniem nie do utrzymania. Poza tą granicą czeka nas niekontrolowana akceleracja zjawisk, droga do zagłady.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwróciła uwagę, że ponad 78 proc. działań związanych z wdrażaniem tzw. Zielonego Ładu odbywa się na poziomie lokalnym: – To na nas wszystkich, mieszkańcach miast, miasteczek i wiosek, spoczywa odpowiedzialność za to i to my będziemy te zmiany wdrażali.

O ekonomicznym aspekcie transformacji energetycznej rozmawiali eksperci w trakcie panelu „Zrównoważone finanse”. Głos zabrali: Alexandrina Boyanova, Head of the Climate Office European Investment Bank; Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej; Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego; Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Banku Pekao; oraz Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka, wiceminister finansów w latach 2007–2009, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 2013–2018. Uczestnicy sesji zgodnie stwierdzili, że brak pieniędzy nie będzie przeszkodą w przeciwdziałaniu niebezpiecznym zmianom klimatycznym.

Zielona transformacja to także zrównoważony biznes i jego dążenie do neutralności klimatycznej. W trakcie PRECOP 28 nie mogło zabraknąć i tego wątku. Eksperci rozmawiali m.in. o ekonomii cyrkularnej w trakcie panelu „Gospodarka obiegu zamkniętego”, do którego zaproszeni zostali: Piotr Ciepiela, Senior Associate Baker McKenzie; Małgorzata Greszta, partnerka zarządzająca CSR Consulting, platforma GOZ 2030; Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju LPP; Katarzyna Kucisz-Rosłoń, Impact Manager McDonald’s Polska; Agnieszka Oleksyn-Wajda, ekspertka UN Global Compact Network Poland, dyrektorka Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego; oraz Wiktoria Płocha, Sustainability Business Partner IKEA Retail Polska.

Jak podkreślił Radek Kaskiewicz, dyrektor zarządzający 3M w regionie Europy Wschodniej, zobowiązanie, że każdy z produktów firmy będzie zaangażowany w zrównoważony rozwój, jest gigantyczne, biorąc pod uwagę, że 3M rocznie wprowadza 1000 produktów na rynek.

– W każdej korporacji to, co się przede wszystkim liczy na koniec, to EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek, podatków i kosztów amortyzacji – przyp. red.). Wszystkie zmiany pociągają za sobą koszty, a koszt transformacji energetycznej to setki miliardów dolarów i tylko około 20 proc. tych kosztów pokryją różnego rodzaju fundusze publiczne – zauważył Kaskiewicz. – 80 proc. tych kosztów pokryje biznes. To są ogromne pieniądze i wielka odpowiedzialność – podkreślił.

W trakcie uroczystej gali PRECOP 28 po raz pierwszy wręczone zostały nagrody Green Changer. Uhonorowano osoby, autorów projektów i instytucje promujące aktywność na rzecz klimatu i zrównoważonego stylu życia oraz przedsięwzięcia, projekty i pomysły służące środowisku. W gronie laureatów znaleźli się: Wiktoria Jędroszkowiak, Dominika Tarczyńska, dr Tomasz Rożek, prof. Maciej Nowicki, Paulina Górska, Miasto Katowice, VIVE Textile Recycling, realizująca w praktyce ideę gospodarki cyrkularnej.

Retransmisje sesji dostępne na stronie: www.precop.pl.

Materiał partnera: PTWP

Materiał partnera: PTWP

PRECOP po raz drugi został zorganizowany przez United Nations Global Compact Network Poland oraz Grupę PTWP. Wydarzenie stacjonarne w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zgromadziło 1300 uczestników, a transmisję online śledziło 2500 osób. Oto kluczowe wnioski z PRECOP 28 – konferencji przygotowującej do szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju.

Pozostało 94% artykułu
Klimat
„Szokująca skala”: woda pitna w Europie pełna „wiecznych chemikaliów”
Materiał partnera
Małe zmiany przynoszą wielkie korzyści
Klimat
Znamy tegorocznych liderów zrównoważonego rozwoju
Klimat
Gospodarcze skutki zmian klimatu dużo większe niż szacowano. „Jak podczas wojny”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Klimat
Meksyk: Pod drzewami znaleziono 80 martwych małp