Materiał partnera
Potrzeba szybkiej i głębokiej transformacji energetycznej w Polsce jest zarówno zagrożeniem, jak i szansą na zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
Wyzwaniem dla polskiego sektora elektroenergetycznego jest transformacja w kierunku rozwiązań niskoemisyjnych, w związku z wygaszaniem starych bloków węglowych, których średni okres eksploatacji to 48 lat i ich czas życia dobiega technologicznego końca. Czekają nas nieubłaganie wyłączenia na dużą skalę stabilnych i sterowalnych mocy w krajowych elektrowniach węglowych. Wyłączenia mocy polskich elektrowni węglowych będą konieczne mniej więcej w takim tempie: 1,2 GW w latach 2024-2025, 5,0 GW w latach 2026-2030, 8,8 GW w latach 2031-2035 i 5,0 GW w latach 2036-2040. Łącznie do 2040 r. wyłączone zostanie około 20 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach zawodowych zasilanych węglem kamiennym. W dużym stopniu już przestarzały, i wymagający bardzo prędkiej aktualizacji, program Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. (PEP2040) przewiduje wzrost zapotrzebowania na moc elektryczną w roku 2040 do 39 GW, bez uwzględnienia zapotrzebowania na energię cieplną z sieci ciepłowniczej i bez uwzględnienia potrzeb transformacji wodorowej. Przewidywana luka stabilnych mocy elektrycznych pomiędzy popytem a podażą będzie w tym konserwatywnym wariancie wynosić ok. 14 GWel i to przy założeniu, że „duży atom” będzie realizowany zgodnie z obecnymi planami.
Transformacja wodorowa to następny, bardzo ambitny, etap transformacji energetycznej, która ma radykalnie zmniejszyć ślad węglowy emisyjnych gałęzi przemysłu jak np. przemysłu hutniczego oraz emisyjność sektora transportu. Zapotrzebowanie na zielony wodór spowoduje radykalne zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną – wodór trzeba wyprodukować z wody poprzez energochłonne procesy elektrolizy. Transformacja wodorowa wymagać będzie dużych mocy bezemisyjnej energii i luka podażowa będzie dużo większa niż ta przewidziana w PEP2040 - 14 GWel. Jeśli chcemy utrzymać konkurencyjność naszych produktów na rynkach światowych – ślad węglowy w tych produktach odgrywał będzie bardzo ważną rolę, a dostęp do bezemisyjnej energii będzie kluczowym aspektem w tym łańcuchu.
Jakiekolwiek będą ostateczne kształty Europejskiego Zielonego Ładu i ambitnego planu NetZero, transformacja energetyczna i następująca po niej transformacja wodorowa będą koniecznością każdego nowoczesnego państwa w centrum Europy. Nie ma zbyt wielu opcji technologicznych do wyboru. Źródłem nowych bezemisyjnych mocy mogą być: