Huragany stały się tak silne, że brakuje skali. Naukowcy chcą ją zmodyfikować

Amerykańscy naukowcy sugerują, że należy zmodyfikować skalę Saffira-Simpsona, stosowaną do oceny siły huraganów. Powód? Z powodu zmian klimatu, huragany stają się tak silne, że wykraczają poza tę skalę.

Publikacja: 06.02.2024 17:42

Zdaniem badaczy pięciostopniowa skala Saffira-Simpsona nie wystarcza już do mierzenia siły huraganów

Zdaniem badaczy pięciostopniowa skala Saffira-Simpsona nie wystarcza już do mierzenia siły huraganów.

Foto: Khamkéo Vilaysing Unsplash

Do oceny siły huraganów stosowana jest skala Saffira-Simpsona. Opisuje ona huragany w pięciostopniowej skali: od 1 – najsłabszy, do 5 – najsilniejszy. Każda z kategorii oceniana jest na podstawie siły wiatru. 1 to stały wiatr wiejący z prędkością 119 do 153 km/h, 2 – stały wiatr o sile od 154 do 177 km/h, 3 – wiatr o sile od 178 do 208 km/h, 4 – wiatr o sile 209 do 251 km/h, 5 to zaś stały wiatr o prędkości 252 km/h bądź większej.

Zdaniem badaczy, dziś skala ta już nie wystarcza – zmiany klimatu i wiążący się z nim wzrost temperatur sprawiają bowiem, że huragany stają się coraz bardziej dotkliwe. W związku z tym amerykańscy naukowcy proponują, by zmodyfikować skalę Saffira-Simpsona i dodać jeszcze jedną, najwyższą kategorię żywiołu. 

Huragany stają się coraz silniejsze. To efekt zmian klimatu

Jak ocenili eksperci w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences”, ze względu na to, że huragany stają się coraz silniejsze, stosowana dotychczas skala Saffira-Simpsona powinna zostać zmodyfikowana.

Czytaj więcej

Drzewa zaczynają „kaszleć” dwutlenkiem węgla. To skutek zmian klimatu

Naukowcy zaproponowali, by obowiązująca już 5. kategoria obejmowała huragany wiejące z prędkością 252 do 309 km/h. Chcą oni dodać jednak także kolejną kategorię – 6. Znaleźć się mają w niej najsilniejsze huragany – takie, w przypadku których wiatr wieje z prędkością ponad 309 km/h. 

Jak zaznaczają badacze, miały już miejsce klęski żywiołowe, które spełniały warunki umieszczenia ich w najwyższej kategorii huraganów. W ciągu ostatniej dekady takich huraganów miało być pięć. Co więcej – zdaniem ekspertów – wraz z postępującym ociepleniem klimatu, będą się zdarzać one coraz częściej.

Czytaj więcej

ONZ alarmuje: upały, susze, powodzie, huragany będą narastać

„309 km/h to szybciej niż może jechać większość pojazdów Ferrari. Trudno to sobie wyobrazić” - powiedział Michael F. Wehner z laboratorium Lawrence Berkeley National Laboratory, jeden z autorów badania opublikowanego „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Które z dotychczasowych huraganów można zakwalifikować do kategorii, która miałaby powstać? Badacze wskazują tu między innymi na tajfun Haiyan, który miał miejsce na Filipinach w 2013 roku. Żywioł doprowadził do śmierci ponad 6 tysięcy osób.

Podobnym przypadkiem jest huragan Patricia, który w 2015 roku uderzył w Meksyk. Wiatr wiał wówczas z prędkością około 345 km/h. Nieco słabszymi – zaliczanymi do niższej kategorii – huraganami były zaś Katrina w Nowym Orleanie oraz Maria, w Portoryko. 

Czytaj więcej

Przez zmiany klimatu huragany przybierają na sile

Niszczycielskie huragany będą się zdarzać coraz częściej

Eksperci zaznaczają, że stosowana dziś skala Saffira-Simpsona powinna zostać zmodyfikowana przede wszystkim, ze względu na globalne ocieplenie – sprawia ono bowiem, że klęski żywiołowe stają się coraz silniejsze, a co za tym idzie – także bardziej niszczycielskie. 

Opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Nature Communications” w minionym roku badanie wskazywało, że ocieplający się klimat już w 2020 roku doprowadził w do szeregu zmian dotyczących burz i huraganów. Cieplejsze temperatury oceanu spowodowały średnio o 5 proc. więcej całkowitych opadów we wszystkich nazwanych burzach w 2020 roku, niż miałoby to miejsce bez wystąpienia spowodowanych przez człowieka zmian klimatycznych, a tempo opadów deszczu wzrosło o 10 proc. W przypadku huraganów, ilość opadów wzrosła o 8 proc., a ich prędkość o 11 proc.

Naukowcy zaznaczają, że aby uniknąć pogarszania się sytuacji związanej z coraz bardziej intensywnymi huraganami i burzami, konieczne jest niezwłoczne odejście od paliw kopalnych. Przed nasilaniem się skutków huraganów, związanych z dalszym ocieplaniem się klimatu, wielokrotnie ostrzegali również naukowcy z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Do oceny siły huraganów stosowana jest skala Saffira-Simpsona. Opisuje ona huragany w pięciostopniowej skali: od 1 – najsłabszy, do 5 – najsilniejszy. Każda z kategorii oceniana jest na podstawie siły wiatru. 1 to stały wiatr wiejący z prędkością 119 do 153 km/h, 2 – stały wiatr o sile od 154 do 177 km/h, 3 – wiatr o sile od 178 do 208 km/h, 4 – wiatr o sile 209 do 251 km/h, 5 to zaś stały wiatr o prędkości 252 km/h bądź większej.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
El Niño zanika. Eksperci: to cisza przed burzą. „Rekordowy sezon huraganów”
Planeta
Dzień Ziemi 2024: świat przegrywa walkę z plastikiem. Zatrważające dane
Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie