Raka będzie można wykryć na siedem lat przed diagnozą?

Naukowcy zidentyfikowali białka, których wykrycie we krwi może być ostrzeżeniem przed chorobą nowotworową na siedem lat przed jej zdiagnozowaniem - wynika z publikacji na łamach "Nature Communications".

Do Europy dotarł niebezpieczny kleszcz wędrowny. Czy jest już w Polsce?

Do Europy dotarła egzotyczna odmiana kleszcza. Hyalomma może być nawet czterokrotnie większy od swojego pospolitego kuzyna i różni się od niego tym, że nie czeka biernie na ofiarę. Razem z pracownikami Uniwersytetu Warszawskiego można sprawdzić, czy jest już w Polsce.

Rak piersi nie wybiera. Chora często dowiaduje się zbyt późno

Nowotwór piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych kobiecych typów raka. Najczęściej jednak chora dowiaduje się o nim zbyt późno.

Aptekarz odmówi pigułki "dzień po". Leszczyna: kręgosłupów łamać nie będziemy

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, czy farmaceuta, który na swój wniosek zostanie objęty pilotażem programu antykoncepcji awaryjnej, będzie mógł sprzedawać tabletki "dzień po" tylko osobom powyżej 18. roku życia.

Co ma żaba do depresji? Okazuje się, że może pomóc

Mało znana substancja wytwarzana przez ropuchy koloradzkie może pomóc w leczeniu depresji.

NFZ wydał ważny komunikat. Chodzi o tabletkę "dzień po"

Nie ma żadnych limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym - przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia, który zapewnił, iż zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę „dzień po”.

W ilu aptekach można będzie kupić pigułkę "dzień po"? Szału nie ma

Po majowym weekendzie apteki przystępują do programu pilotażowego umożliwiającego pacjentom zakup tzw. pigułki „dzień po” bez recepty od lekarza. Okazuje się, że - przynajmniej na razie - nie ma wielu chętnych.

Światowy Dzień Astmy. Ekspert: Nie warto czekać z wizytą u lekarza

O astmie już od dłuższego czasu mówi się, że to choroba cywilizacyjna. Czy faktycznie tak jest? Dr. n. med. Andrzej Dąbrowski, przewodniczący Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, odpowiada.

Holandia chce ułatwić Polkom dostęp do aborcji. Tabletki poronne będą wysyłane pocztą?

Holandia chce ułatwić Polkom dostęp do aborcji i pocztą przesyłać im tabletki poronne, czego warunkiem będzie odbycie telekonsultacji z tamtejszym lekarzem.

Stworzyli nowy sposób wykrywania chorób. Firma ze Stalowej Woli wyciśnie łzy

Polski start-up opracowuje unikalną metodę nieinwazyjnej diagnostyki. Projekt wesprą naukowcy z Portugalii i Turcji.

Pigułka "dzień po" nie będzie łatwo dostępna od 1 maja

Kobiety nie będą mogły kupić bez recepty lekarskiej pigułki "dzień po" już od 1 maja, jak planowało Ministerstwo Zdrowia. Powód? Formalności, jakich muszą dopełnić farmaceuci.

Metoda leczenia boreliozy niebezpieczna dla zdrowia. Wyrok potwierdza stanowisko rzecznika pacjentów

Sąd przychylił się do opinii Rzecznika Praw Pacjenta, według której metoda ILADS - oparta na długotrwałym stosowaniu wielokrotnej antybiotykoterapii w leczeniu boreliozy - jest niezgodna ze stanem wiedzy medycznej i niebezpieczna dla pacjentów.

Pomysł resortu zdrowia na pigułkę "dzień po". Są wątpliwości

Rzecznik praw obywatelskich zgłosił uwagi do rozporządzenia ministra zdrowia wprowadzającego program pilotażowy mający na celu ułatwienie dostępu do tzw. tabletki „dzień po”.

Sondaż: Pigułka „dzień po” dla nastolatek dzieli Polaków jak sprawa aborcji

Ponad połowa Polaków nie zgadza się z tym, że pigułka „dzień po” powinna być sprzedawana osobom w wieku 15–18 lat za wiedzą rodziców lub opiekunów.

Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany

Do grupy osób uprawnionych do wystawiania recept na pigułki „dzień po” mają dołączyć także położne – zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

Lepiej zadzwonić na numer 999 niż 112. Szybciej dostaniesz pomoc

Rząd rezygnuje z planów przełączania połączeń z numeru 999 do centrów powiadamiania ratunkowego, tj. tam, gdzie łączy nas numer 112. Pomoc będzie można otrzymać szybciej.

Po 8 latach wraca finansowanie in vitro w Polsce. Resort przedstawił szczegóły

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szczegóły programu finansowania zabiegów in vitro. Ma ruszyć od 1 czerwca 2024 roku.

Marek Balicki: Reforma w trzech aktach

Nowoczesny system pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi wymaga uregulowania na poziomie ustawy. Konieczna jest także nowa ustawa o zawodzie psychologa. Kolejnym potrzebnym aktem jest ustawa regulująca kwestie psychoterapii – mówi Marek Balicki.