Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?

Z opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Global Change Biology” badania wynika, że tereny wysokogórskie ocieplają się znacznie szybciej niż obszary położone niżej. To pokazuje, co może dziać się w przyszłości z naszą planetą – oceniają eksperci.

Publikacja: 27.03.2024 11:26

Kurort alpejski Val Thorens we Francji.

Kurort alpejski Val Thorens we Francji.

Foto: Urban Sanden Unsplash

Jak wskazują autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Global Change Biology” zmniejszona pokrywa śnieżna i zmieniające się wzorce roślinności w Alpach, które spowodowały zmiany klimatyczne, mają bardzo negatywny wpływ na różnorodność biologiczną i funkcjonowanie ekosystemów w górach wysokich. 

Badanie: obszary w górach ocieplają się szybciej niż reszta planety

Eksperci ostrzegają przed zmianami, jakie zachodzą w ekosystemie alpejskim w wyniku ocieplania się klimatu. Naukowcy zaobserwowali między innymi duży spadek zasięgu pokrywy śnieżnej oraz zmieniające się wzorce roślinności. Jak zauważają, niektóre z gatunków roślin zaczynają się pojawiać coraz wyżej. Dlaczego tak się dzieje? Ich zdaniem góry ocieplają się znacznie szybciej niż tereny położone są niżej. 

Jak zauważa Arthur Broadbent, główny autor badania, praca naukowców jest dowodem na to, jak czas istotny jest dla wielu sezonowych procesów związanych z roślinami oraz glebą. „Wysokie góry ocieplają się dużo szybciej niż cała planeta. Z tego powodu nasze odkrycie jest szczególnie alarmujące” – dodał.

Broadbent zaznaczył także, że przeprowadzone badania pokazują, że ekosystemy wysokogórskie mogą być coraz mniej zdolne do zatrzymywania ważnych składników odżywczych, niezbędnych do podtrzymania wzrostu roślin i utrzymania różnorodności biologicznej. Warunki stają się bowiem zbyt trudne. 

Czytaj więcej

Szwajcarskie Alpy stają się coraz bardziej zielone

Alpy: do końca wieku zmiany klimatu mogą spowodować ubytek aż o 80-90 proc. śniegu

Naukowcy zaznaczają, że każdego roku sezonowe zmiany w ekosystemach górskich powodują duże transfery składników odżywczych między roślinami a zbiorowiskami drobnoustrojów w glebach alpejskich. „Po wiosennych topnieniach śniegu rośliny zaczynają rosnąć i konkurować z drobnoustrojami glebowymi o składniki odżywcze, powodując w ten sposób zmianę w magazynowaniu składników odżywczych z gleby do roślin. Transfer ten odwraca się jesienią, gdy rośliny obumierają, a składniki odżywcze wracają do gleby wraz z martwymi liśćmi i korzeniami” – czytamy.

Zimą zaś śnieg działa jak koc, który pozwala mikroorganizmom funkcjonować i gromadzić odżywcze związki. Pomaga on też przetrwać roślinom. „Podczas alpejskich zim śnieg działa jak  koc, który pozwala drobnoustrojom glebowym na dalsze funkcjonowanie i przechowywanie składników odżywczych w biomasie. Umożliwia on także roślinom przetrwanie mroźnych alpejskich zim” – podkreślono w badaniu. 

Czytaj więcej

W kurortach narciarskich zabraknie śniegu? Nowy raport pokazuje skalę problemu

Z obliczeń naukowców wynika, że w części Alp do końca wieku zmiany klimatu mogą spowodować ubytek aż o 80-90 procent śniegu. Roztopy mają się natomiast pojawiać się o 5-10 tygodni wcześniej, niż miało to miejsce dotychczas. „Zmniejszenie pokrywy śnieżnej to jeden z najbardziej widocznych skutków zmian klimatu w Alpach” – zauważa w badaniu profesor Michael Bahn, jeden z jego autorów. „Jego wpływ na funkcjonowanie i bioróżnorodność alpejskich ekosystemów to duży problem dla ludzi żyjących w tym regionie i nie tylko” - dodaje. 

Eksperci podkreślają, że ich badania pokazują, jak połączenie różnych aspektów zmiany klimatu może zakłócać podziemne procesy ekologiczne, stanowiące podstawę wzrostu roślin w ekosystemach alpejskich. Naukowcy twierdzą, że może mieć to długoterminowe konsekwencje dla ich różnorodności biologicznej i funkcjonowania. „Zrozumienie, w jaki sposób ekosystemy reagują na wiele skutków zmiany klimatu naraz pozostaje dla nas poważnym wyzwaniem. Interakcje pomiędzy bezpośrednimi i pośrednimi czynnikami zmiany klimatu – takimi jak zmiana pokrywy śnieżnej lub mniej oczywistymi, takimi jak ekspansja roślin – mogą prowadzić do nagłych i nieoczekiwanych zmian w funkcjonowaniu ekosystemu” – podkreślają badacze.

Jak wskazują autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Global Change Biology” zmniejszona pokrywa śnieżna i zmieniające się wzorce roślinności w Alpach, które spowodowały zmiany klimatyczne, mają bardzo negatywny wpływ na różnorodność biologiczną i funkcjonowanie ekosystemów w górach wysokich. 

Badanie: obszary w górach ocieplają się szybciej niż reszta planety

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
El Niño zanika. Eksperci: to cisza przed burzą. „Rekordowy sezon huraganów”
Planeta
Dzień Ziemi 2024: świat przegrywa walkę z plastikiem. Zatrważające dane
Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie