Meksyk: 80 martwych małp znalezionych w lasach tropikalnych. Powodem upały

W południowo-wschodnich lasach tropikalnych Meksyku – kraju mierzącego się obecnie z falą upałów – znajdowane są martwe małpy. Zwierzęta umierają przez ekstremalnie wysokie temperatury.

Publikacja: 21.05.2024 12:29

Wyjce płaszczowe

Wyjce płaszczowe

Foto: AdobeStock

Z powodu tragicznych w skutkach zmian klimatu cierpią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta – nierzadko ekstremalnie wysokie temperatury prowadzą do ich śmierci. W ostatnim czasie miejsce ma to między innymi w Meksyku, który od tygodni mierzy się z falą upałów. 

Meksyk: W lasach tropikalnych znaleziono 80 martwych małp. Kraj mierzy się z falą upałów

W niedzielę w lesie na obrzeżach meksykańskiego miasta Camalcalco znaleziono pięć martwych wyjców płaszczowych – informuje agencja Reutera. Tym samym do ponad 80 wzrosła całkowita liczba martwych osobników z tego gatunku, które padły z powodu wysokiej temperatury i odwodnienia. 

"Małpy borykają się z niedoborem drzew owocowych i niekorzystnymi warunkami pogodowymi” – czytamy. W związku z trudną sytuacją, wolontariusze zostawiają w lasach pod drzewami wiadra z wodą i owocami, by zapobiec takim sytuacjom. Eksperci obawiają się jednak, że nie będzie to wystarczające. "Wiele zwierząt wykazuje niepokojące objawy, w tym wysoką temperaturę ciała, co może wskazywać na silny stres cieplny” – podkreślają. 

Czytaj więcej

W gospodarstwie znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt. Zatrzymano 48-latka

"Silny stres cieplny" u zwierząt

Agencja ochrony ludności w stanie Tabasco przekazała, że śmierć małp potwierdzono w trzech gminach. 

Jak podało meksykańskie ministerstwa zdrowia, od początku obecnego sezonu upałów do 11 maja w Meksyku odnotowano także 26 zgonów wśród ludzi z powodu utrzymującej się wysokiej temperatury. 

Wyjec płaszczowy to gatunek ssaka naczelnego z podrodziny wyjców (Alouattinae) w obrębie rodziny czepiakowatych (Atelidae). Zagrożone wyginięciem zwierzęta występują w lasach deszczowych od południowego Meksyku po północną część Ameryki Południowej.

Klimat
Gospodarcze skutki zmian klimatu dużo większe niż szacowano. „Jak podczas wojny”
Klimat
Ruszył Ranking ESG. Odpowiedzialne zarządzanie 2024
Klimat
Przepisy o ROP w centrum uwagi uczestników rynku
Klimat
Oceany emitują więcej „wiecznych chemikaliów” niż przemysł? Eksperci ostrzegają
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Klimat
Nowe nadzieje, stare zmartwienia
Klimat
Dekarbonizacja to konkurencyjność