Gospodarcze skutki zmian klimatu dużo większe niż szacowano. „Jak podczas wojny”

Przeprowadzona przez naukowców analiza, która omówiona została na łamach brytyjskiego dziennika „The Guardian”, wskazuje, że gospodarcze skutki zmian klimatu są aż sześciokrotnie większe niż szacowano. „Straty gospodarcze będzie można porównywać ze szkodami spowodowanymi przez wojnę” – zaznaczają eksperci.

Publikacja: 22.05.2024 14:47

Gwałtowne ulewy i w konsekwencji podtopienia to jeden ze skutków zmian klimatycznych.

Gwałtowne ulewy i w konsekwencji podtopienia to jeden ze skutków zmian klimatycznych.

Foto: Christian ter Maat Unsplash

Już jakiś czas temu naukowcy ostrzegali, że gospodarcze skutki zmian klimatu mogą być dużo większe niż się uważa. Teraz potwierdziła to analiza przeprowadzona przez ekspertów z amerykańskiego National Bureau of Economic Research. Naukowcy podkreślają, że nie mają wątpliwości – szkody gospodarcze są aż sześć razy większe niż sądzono. 

Czytaj więcej

Zmiany klimatyczne. Oszacowano straty gospodarcze za 40 lat, w tym Polski

Gospodarcze skutki zmian klimatu wielokrotnie większe niż szacowano

Jak wskazuje analiza przeprowadzona przez naukowców z National Bureau of Economic Research, wzrost globalnej temperatury o 1 stopień Celsjusza prowadzi do aż 12 proc. spadku światowego PKB. To dużo więcej niż szacowano wcześniej. „Badania wykazały, że szkody gospodarcze wyrządzone przez zmianę klimatu są sześciokrotnie większe niż wcześniej sądzono, a globalne ocieplenie będzie zmniejszać bogactwo w tempie odpowiadającym poziomowi strat finansowych trwającej ciągłej wojny” – podkreślają badacze.

Eksperci zauważają, że od czasów przedindustrialnych świat ocieplił się już o ponad 1 stopień Celsjusza, a wielu klimatologów przewiduje, że do końca tego stulecia – w wyniku ciągłego spalania paliw kopalnych – nastąpi wzrost temperatury o 3 st. Cel. Tymczasem – zgodnie z wyliczeniami – wzrost temperatury o 3 stopnie Celsjusza spowodować ma „gwałtowny spadek produkcji, kapitału i konsumpcji, który do roku 2100 przekroczy 50 proc”. „Ta strata ekonomiczna będzie tak dotkliwa, że można będzie porównywać ją ze szkodami gospodarczymi spowodowanymi trwałym prowadzeniem wojny” – czytamy.

„Wzrost gospodarczy nadal będzie występował, ale pod koniec stulecia ludzie mogą być o 50 proc. biedniejsi, niż byliby, gdyby nie zmiany klimatyczne” – powiedział Adrien Bilal, ekonomista z Harvardu. „Myślę, że każdy może sobie wyobrazić, co by zrobił z dochodami dwukrotnie większymi niż obecnie. Zmieniłoby to życie wielu ludzi” – dodał. Bilal zaznaczył także, że siła nabywcza, czyli tyle, ile ludzie są w stanie kupić za swoje pieniądze, byłaby już o 37 proc. wyższa niż obecnie, gdyby nie globalne ocieplenie obserwowane w ciągu ostatnich pięciu dekad. „Wyjaśnijmy sobie – porównanie tego do wojny dotyczy jedynie konsumpcji i PKB – całe cierpienie i śmierć wojny są bardzo istotne i nie jest są one uwzględniane w tej analizie” – powiedział Bilal. „Porównanie może wydawać się szokujące, ale jeśli chodzi o PKB, jest w tym pewna analogia. To niepokojąca myśl” – podkreślił. 

Czytaj więcej

Koszty zmian klimatycznych dramatycznie rosną. Stany Zjednoczone ujawniły kwoty

Dramatyczne skutki zmian klimatycznych. „Będą miały na nas ogromny wpływ”

W badaniu naukowcy wspominają o znacznie wyższych szacunkach strat ekonomicznych niż w poprzednich badaniach. Obliczono między innymi koszt szkód wyrządzonych w dolarach na każdą dodatkową tonę emisji dwutlenku węgla. Jak wyliczono, jest to 1056 dolarów za tonę. „Można sobie to porównać z zakresem określonym przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA), która szacuje ten koszt na około 190 dolarów za tonę” – zaznaczają badacze. Różnica jest więc znaczna. 

Jak podkreślają naukowcy, ich nowe badanie pozwala spojrzeć bardziej „holistycznie” na koszty gospodarcze zmian klimatycznych – analiza dotyczy bowiem skali globalnej – nie odnosi się do konkretnego kraju. Podejście to – zdaniem badaczy – uchwyciło wzajemnie powiązany charakter skutków fal upałów, burz, powodzi i innych dramatycznych skutków klimatycznych, które niszczą plony, zmniejszają produktywność pracowników i ograniczają inwestycje.

„Cofnęli się o krok i powiązali lokalne skutki zmian klimatycznych z globalnymi temperaturami” – powiedział Gernot Wagner, ekonomista ds. klimatu na Uniwersytecie Columbia, który nie był zaangażowany w badanie. Jak stwierdził, analizy naukowców „są znaczące”. „Jeśli wyniki się utrzymają – a nie mam powodu sądzić, że tak się nie stanie – będzie to miało ogromny wpływ na ogólne szacunki związane ze szkodami klimatycznymi” – podkreślił. 

Czytaj więcej

Słony rachunek za zmiany klimatu. To dopiero początek spirali strat

Naukowcy w raporcie ze swojego badania stwierdzili również, że skutki gospodarcze kryzysu klimatycznego będą „zaskakująco jednolite” na całym świecie. Jednocześnie zaznaczyli jednak, że kraje o niższych dochodach będą miały większe problemy finansowe. Zdaniem ekspertów powinno to zachęcić zamożne kraje, takie jak Stany Zjednoczone, do podjęcia działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. „Jednak nawet w przypadku radykalnych cięć emisji zmiany klimatyczne będą wiązać się z poważnymi kosztami gospodarczymi. Nawet jeśli do końca stulecia globalne ocieplenie zostanie ograniczone do niewiele więcej niż 1,5 st. Cel. – co stanowi cel uzgodniony na całym świecie – straty PKB nadal wyniosą około 15 proc.” – czytamy w badaniu. 

„Gospodarka może nadal rosnąć, ale w mniejszym stopniu niż miałoby to miejsce, gdyby zmian klimatycznych nie było. Będzie to zjawisko powolne, ale skutki tego będą odczuwalne i dotkliwie, gdy w końcu w nas uderzą” – powiedział Bilal.

Prognozy dotyczące ekonomicznych kosztów zmian klimatycznych są istotnym narzędziem, pomagającym rządom obliczyć względne koszty i korzyści wynikające z redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Już jakiś czas temu naukowcy ostrzegali, że gospodarcze skutki zmian klimatu mogą być dużo większe niż się uważa. Teraz potwierdziła to analiza przeprowadzona przez ekspertów z amerykańskiego National Bureau of Economic Research. Naukowcy podkreślają, że nie mają wątpliwości – szkody gospodarcze są aż sześć razy większe niż sądzono. 

Gospodarcze skutki zmian klimatu wielokrotnie większe niż szacowano

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat
Meksyk: Pod drzewami znaleziono 80 martwych małp
Klimat
Ruszył Ranking ESG. Odpowiedzialne zarządzanie 2024
Klimat
Przepisy o ROP w centrum uwagi uczestników rynku
Klimat
Oceany emitują więcej „wiecznych chemikaliów” niż przemysł? Eksperci ostrzegają
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Klimat
Nowe nadzieje, stare zmartwienia
Klimat
Dekarbonizacja to konkurencyjność