Upały w Meksyku: 40 stopni Celsjusza i braki wody. To efekt „kopuły ciepła”

Sytuacja w Meksyku jest dramatyczna – kraj mierzy się obecnie z falą upałów i suszą, przez co w wielu regionach brakuje wody. Mieszkańcy protestują – uważają bowiem, że władze robią niewiele, by rozwiązać problem.

Publikacja: 24.05.2024 14:50

Niemal 40 procent naturalnych i sztucznych zbiorników wody w Meksyku wypełnionych jest obecnie zaled

Niemal 40 procent naturalnych i sztucznych zbiorników wody w Meksyku wypełnionych jest obecnie zaledwie w połowie, a niektóre – zaledwie w jednej piątej.

Foto: ALFREDO ESTRELLA / AFP

Meksyk, kraj znany jest z gorącego klimatu, doświadcza obecnie ekstremalnych upałów, które zbierają śmiertelne żniwo zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt. W niektórych częściach kraju sytuacja jest dramatyczna – temperatury przekraczają bowiem nawet 45 stopni Celsjusza.

Czytaj więcej

Upały 100 razy bardziej prawdopodobne przez zmiany klimatu

Dramatyczne upały w Meksyku

Jak pisze agencja Associated Press, sytuacja jest szczególnie poważna w miejscach takich jak Mexico City – 9 maja w mieście zanotowano rekordową temperaturę 34,3 stopni Celsjusza. Jak prognozują synoptycy, w najbliższych dniach osiągnie ona 35 stopni Celsjusza. Co więcej, w stolicy upał łączy się z zanieczyszczeniem, więc stężenie ozonu wzrośnie – ostrzegają badacze. 

W stolicy kraju – w związku z utrzymującym się od długiego czasu brakiem opadów oraz upałami, które spowodowane są zmianami klimatycznymi – niektóre dzielnice zaopatrywane są w wodę przez samochody-cysterny. Ma to jednak miejsce przede wszystkim w zamożniejszych częściach miasta. Podobna sytuacja ma miejsce także w wielu innych rejonach kraju – wobec niskiego stanu wody w naturalnych i sztucznych zbiornikach, mieszkańcy są odłączani od dostępu do wody. Jak czytamy, niemal 40 procent naturalnych i sztucznych zbiorników wody w Meksyku wypełnionych jest obecnie zaledwie w połowie, a niektóre – zaledwie w jednej piątej.

Czytaj więcej

Upały staną się „cichym zabójcą” ludzkości. Niepokojąca prognoza ekspertów

Fala upałów w Meksyku. Mieszkańcy protestują 

W związku z trudną sytuacją, od kilku dni mieszkańcy Meksyku wychodzą na ulice, by okazać swój sprzeciw wobec braku działań władz kraju. Jak informuje agencja Associated Press, w czwartek do demonstracji dołączyli nawet policjanci, którzy wraz z innymi mieszkańcami zablokowali sześć pasów ruchu na jednej z centralnych ulic Mexico City. Policjanci skarżyć się mieli między innymi, że w komisariatach i koszarach także brakuje wody „nawet w toaletach". Protestujący, trzymając się za ręce i tworząc „ludzkie łańcuchy", blokują ulice i apelują do władz o podjęcie działań.

Prezydent Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador, który pochodzi z Tabasco – jednego z regionów, które najgorzej przechodzą upały – wydał kilka dni temu oświadczenie w sprawie dramatycznej sytuacji. „Upał jest bardzo silny. Nigdy nie czułem tego tak bardzo jak teraz” – powiedział.  

Meteorolodzy są zdania, że aktualne warunki pogodowe są wynikiem czegoś, co niektórzy nazywają „kopułą ciepła”. Chodzi o obszar silnego układu wysokiego ciśnienia skoncentrowanego nad południową Zatoką Meksykańską i północną Ameryką Środkową, który zablokował powstanie chmur i spowodował duże nasłonecznienie oraz wysokie temperatury.

Jak podało meksykańskie ministerstwo zdrowia, w okresie od 17 marca do 11 maja z powodu upałów zmarło już 26 osób. Eksperci przewidują, że na początku przyszłego tygodnia sytuacja będzie jeszcze gorsza. Są także zdania, że obecna fala upałów może być jedną z najdłuższych i najgorszych w historii – dotyka ona bowiem większości kraju. W maju w ponad 46 miejscach odnotowano rekordowo wysokie temperatury.

Pobliskie kraje – między innymi Gwatemala, Belize, Salwador, Honduras, Dominikana i Haiti – także doświadczają ekstremalnie wysokich temperatur. 

Meksyk, kraj znany jest z gorącego klimatu, doświadcza obecnie ekstremalnych upałów, które zbierają śmiertelne żniwo zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt. W niektórych częściach kraju sytuacja jest dramatyczna – temperatury przekraczają bowiem nawet 45 stopni Celsjusza.

Dramatyczne upały w Meksyku

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
Zmiany klimatu: padł kolejny historyczny rekord. NASA potwierdza
Planeta
Fala rekordowych upałów w Grecji. W kraju wprowadzono „mały lockdown”
Planeta
Zmiany klimatu „zjadają” plaże w Hiszpanii. Co roku kurczą się o kilka metrów
Planeta
Ziemia ociepla się w rekordowo szybkim tempie. Najwyższy wskaźnik w historii
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Planeta
Czesi rozwijają obowiązkowy recykling. Pojawi się dodatkowy pojemnik na odpady
Planeta
NASA wysyła na orbitę termometry. Będą badać temperaturę nad biegunami Ziemi