Szkocja rezygnuje z kluczowego celu klimatycznego. Stał się nieosiągalny

Szkocja, który dzięki ambitnym celom postrzegana była jako lider w zakresie walki ze zmianami klimatu, rezygnuje z kluczowego celu klimatycznego, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 75 procent do końca dekady. Stał się on niemożliwy do zrealizowania.

Publikacja: 18.04.2024 14:03

Szkocja nie zrealizowała aż 8 z ostatnich 12 zakładanych celów klimatycznych.

Szkocja nie zrealizowała aż 8 z ostatnich 12 zakładanych celów klimatycznych.

Foto: Ross Sneddon Unsplash

Jak informuje BBC, szkocki rząd zrezygnować ma ze swojego kluczowego celu klimatycznego – redukcji emisji gazów cieplarnianych o 75 procent do 2030 roku. Jednak główny cel, jakim jest osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej (ograniczenie antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych do poziomu zero netto) do 2045 roku, ma pozostać niezmieniony. 

Szkocja rezygnuje z kluczowego celu klimatycznego

W związku z tym, że Szkocja nie osiągnęła aż 8 z ostatnich 12 celów klimatycznych, które zgodnie z przygotowanym wcześniej planem miały zostać zrealizowane, jej władze musiały przyznać, że redukcja emisji gazów cieplarnianych o 75 proc. do 2030 roku jest nieosiągalna. Oznacza to, że kraj zrezygnował z kluczowego celu klimatycznego, który sobie postawił. 

Czytaj więcej

Zaskakujący efekt poprawy jakości powietrza: Ziemia ociepla się jeszcze szybciej

Komitet ds. Zmian Klimatu (CCC), który doradza szkockiemu rządowi, już w 2022 roku ostrzegał, że kraj – w kwestii działań mających na celu walkę ze zmianami klimatu – stracił przewagę nad resztą Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku władze Szkocji nie opublikowały bowiem między innymi obiecanego planu – wymaganego na mocy ustawy – który szczegółowo miał określać, w jaki sposób rząd zamierza osiągnąć cele klimatyczne. W marcu tego roku CCC po raz pierwszy zaś stwierdziła, że cel założony na 2030 rok jest dla Szkocji nieosiągalny.

Wcześniej Nicola Sturgeon – była pierwsza minister Szkocji i była szefowa Szkockiej Partii Narodowej – wielokrotnie podkreślała, że jej administracja to światowi liderzy w zakresie zmian klimatycznych. 

Nieraz zapewniała ona także, że Szkocja ma „najbardziej rygorystyczne i ambitne cele na świecie” – przynajmniej w porównaniu do innych krajów. Jej rząd był też pierwszym na świecie, który ogłosił stan zagrożenia klimatycznego.

W 2021 roku w Glasgow odbył się zaś szczyt klimatyczny COP26, który pokazać miał, jak istotne działania w kwestii zmian klimatu podejmuje Szkocja. Mimo tego wszystkiego ekolodzy są zdania, że władze kraju nigdy nie zareagowały odpowiednio na kryzys klimatyczny oraz nie podjęły wystarczających działań. 

Cele klimatyczne Szkocji. Skąd się wzięły?

W 2019 roku szkocki parlament przyjął przełomowe przepisy mające na celu przyspieszenie tempa dekarbonizacji. Po protestach Extinction Rebellion, strajkach klimatycznych z udziałem Grety Thunberg i ogłoszeniu stanu zagrożenia klimatycznego przez parlamenty Szkocji, Walii i Wielkiej Brytanii, zmiana klimatu znalazła się na szczycie agendy politycznej w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Nowa „stolica smogu” w Europie. Lekarze i eksperci apelują o pilne działanie

Przyjęcie przepisów było między innymi odpowiedzią na opinię Komitetu ds. Zmiany Klimatu, niezależnego ciała doradczego działającego na zlecenie rządu. Władze zwróciły się o wydanie jej w dziesiątą rocznicę przyjęcia brytyjskiej ustawy o zmianie klimatu, wprowadzającej prawnie wiążący cel redukcyjny na 2050 rok na poziomie 80 procent.

Szkoccy politycy – należący do różnych partii – proponowali później rozmaite rozwiązania, mające na celu rozwój kraju. Skończyło się to tym, że ustalono cele znacznie wykraczające poza to, co planowali i zalecali eksperci. Zieloni zaproponowali między innymi dążenie do ograniczenia emisji aż o 80 proc. w porównaniu z rokiem 1990.

Ostatecznie parlament zgodził się jednak na 75 proc.– a to i tak o 5 proc. więcej niż zalecali specjaliści. Projekt ustawy o zmianach klimatycznych został zaakceptowany wówczas przez wszystkie partie z wyjątkiem Zielonych, którzy wstrzymali się od głosu.

Teraz – jak zaznaczają eksperci – można już powiedzieć, że 8 z 12 założonych wówczas celów, nie zostało zrealizowanych. Doprowadziło to do tego, że szkocki rząd przyznać musi, iż redukcja emisji gazów cieplarnianych o 75 proc. do 2030 roku jest nie do zrealizowania. 

Jak zauważa BBC, biorąc pod uwagę, że Szkocja jako pierwsza ogłosiła stan zagrożenia klimatycznego na świecie oraz że nieraz zapewniała o swoich ambicjach, rezygnacja z najbardziej kluczowych celów klimatycznych jest „zawstydzająca”. 

Co dalej z celami klimatycznymi?

Jak zauważa BBC, „szkoccy ministrowie są prawnie zobowiązani do sporządzenia planu dotyczącego zmian klimatycznych”, który szczegółowo opisuje, w jaki sposób kraj osiągnie swoje cele. ”Plan ten jest obecnie znacznie opóźniony, a Komisja ds. Zmian Klimatu potwierdziła, że sztandarowy cel na rok 2030 jest obecnie nieosiągalny" – czytamy. Eksperci są zdania, że w rzeczywistości stworzenie takiego planu nie jest możliwe. „Opcją byłoby wyznaczenie nowych celów w ramach istniejącego prawodawstwa, a następnie opracowanie planu. Ale niektórzy określają roczne cele jako linię prostą na wykresie" – podkreśla stacja.

Obecnie całkowite zniesienie celu na 2030 rok i ustalenie nowego – mniej ambitnego, ale możliwego do zrealizowania – wydaje się najbardziej prawdopodobnym kierunkiem działania szkockiego rządu. 

Jak informuje BBC, szkocki rząd zrezygnować ma ze swojego kluczowego celu klimatycznego – redukcji emisji gazów cieplarnianych o 75 procent do 2030 roku. Jednak główny cel, jakim jest osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej (ograniczenie antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych do poziomu zero netto) do 2045 roku, ma pozostać niezmieniony. 

Szkocja rezygnuje z kluczowego celu klimatycznego

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat
Przepisy o ROP w centrum uwagi uczestników rynku
Klimat
Oceany emitują więcej „wiecznych chemikaliów” niż przemysł? Eksperci ostrzegają
Klimat
Nowe nadzieje, stare zmartwienia
Klimat
Dekarbonizacja to konkurencyjność
Klimat
Chcemy przede wszystkim działać, a nie tylko mówić
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO