Koncepcja ESG jest dość nowa, lecz od lat stanowi ważny element zagranicznych inwestycji w Polsce, chociaż dotychczas skupiano się raczej na literze „S”, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym tworzeniu miejsc pracy. Obecnie zwracamy dużą uwagę na „E”, czyli kwestie środowiskowe, w tym redukcję emisji CO2 czy zużycia energii. Może to być wyzwanie dla inwestorów w Polsce, gdzie sektor energetyczny opiera się głównie na węglu. W jaki sposób Saint-Gobain radzi sobie z tym wyzwaniem?
Podchodzimy do tego z dwóch różnych stron. Chociaż pytanie dotyczyło redukcji naszego śladu węglowego i zużycia surowców, to chciałabym podkreślić, że strategia Saint-Gobain opiera się na maksymalizacji naszego wpływu, czyli tego, w jaki sposób nasze rozwiązania pozwalają na dekarbonizację działalności naszych klientów. Litera „E” z ESG to także sprzedaż rozwiązań, które pozwalają klientom osiągnąć lepszą efektywność, wykorzystując jednocześnie mniej zasobów. To nie tylko kwestia mniejszego zużycia energii, lecz także mniejszej ilości wody, ograniczenia masy odpadów i zużycia surowców kopalnych. Osiągamy to, sprzedając naszym klientom rozwiązania, które pomogą im np. ocieplić budynki. Dzięki temu emitują mniej CO2. Możemy dostarczać wyroby, aby można było wznosić lekkie konstrukcje, gdzie rama jest z metalu, drewna lub betonu, a ściany z lekkich materiałów. To zwykle wiąże się z mniejszym zużyciem materiałów, nawet o 50 proc., a więc przekłada się również na mniejszą emisję CO2. W ten sposób odgrywamy istotną rolę w dekarbonizacji świata. Sami też musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: w jaki sposób ograniczyć nasz ślad węglowy i zdekarbonizować naszą własną produkcję?
I w jaki?
Jednym ze sposobów, o którym już wspomniałam, jest ograniczenie zużycia gazu, które jest głównym źródłem emisji CO2 w naszej działalności hutniczej, w produkcji wełny szklanej. Rozwiązaniem jest zastąpienie gazu energią elektryczną, na czym polega wspomniana hybrydyzacja, o której wspominałam, mówiąc o wełnie szklanej. Drugim sposobem, z którego też korzystamy, jest duży kontrakt virtual PPA na zakup energii odnawialnej pochodzącej z farm wiatrowych zlokalizowanych w Polsce. Dzięki tej umowie, podpisanej na 15 lat, 40 proc. naszego zużycia energii elektrycznej zostanie zdekarbonizowane.
Wspomniała pani o wspieraniu w zrównoważonym rozwoju klientów Saint-Gobain. Jesteście jednym z największych producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych, a to sektor budownictwa i nieruchomości jest jednym z największych źródeł emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych...
Sektor budowlany odpowiada aż za 37 proc. emisji CO2. Odpowiada też za niemal 40 proc. generowanych odpadów stałych. Jest zatem częścią problemu, ale dobra wiadomość jest taka, że jest również częścią rozwiązania. My te rozwiązania już mamy. Mniej więcej jedna trzecia z 37 proc. emisji CO2 pochodzi z nowego budownictwa, a dwie trzecie z eksploatacji budynków. Wynika to z ich ogrzewania lub chłodzenia przy użyciu gazu lub energii elektrycznej, która pochodzi ze spalania węgla. Jeżeli budynek nie jest odpowiednio ocieplony, zużywamy więcej energii na jego ogrzanie. Jednym ze sposób na dekarbonizację w tym obszarze jest więc praca nad nowym modelem budownictwa. W tym przypadku powinniśmy skupić się na tak zwanym lekkim budownictwie, gdzie powstaje rama, np. z drewna czy metalu, natomiast ściany buduje się nie z cegieł czy betonu, ale z materiałów lekkich, jak wełna szklana czy systemy gips-karton. Ciężkie materiały konstrukcyjne mają wyższy ślad węglowy. Stawiając lżejsze konstrukcje, możemy zmniejszyć zużycie surowców, emisję CO2 w nowym budownictwie blisko o 50 proc. To jest właśnie odpowiednie i dostępne już rozwiązanie dla nowych inwestycji, gdyż Saint-Gobain posiada już odpowiednie produkty. Pozostały problem dwóch trzecich emisji możemy rozwiązać lepszym ociepleniem mieszkań, co jest częścią naszej głównej działalności. W tym obszarze wykonujemy większość prac i sprzedajemy rozwiązania termomodernizacyjne, niezależnie od tego, czy jest to wełna szklana,wełna mineralna, płyta gipsowo- -kartonowa, czy szkło, które może być świetnym materiałem izolacyjnym. Jego izolacyjność termiczna jest niekiedy lepsza niż tradycyjnej ściany, ze względu na powłokę nakładaną na szkło, która sprawia, że jest ono niezwykle wydajne pod względem zatrzymywania ciepła w środku, lub zapobiegania przenikaniu ciepła do budynku. To właśnie w tym obszarze wnosimy dużą wartość dla naszych klientów.