Czy nowe cele emisyjne powstrzymają załamanie klimatu?

Organizacje ekologiczne przeanalizowały, jak szumne deklaracje rządów przełożą się na wzrost temperatury do końca stulecia. Wyniki nieco się różnią, ale żadne nie napawają nadzieją.

Publikacja: 05.05.2021 10:27

Czy nowe cele emisyjne powstrzymają załamanie klimatu?

Foto: Roxanne Desgagnés/ Unsplash

Nowe, ambitne cele klimatyczne, jakie w ciągu ostatnich kilku tygodni zaprezentowały bogate kraje, mogą sprawić, że do końca stulecia temperatura wzrośnie o 2,4°C, a nie 2,6°C jak prognozowano wcześniej. Uda się to, jeżeli wszystkie 131 krajów, generujących niemal 3/4 globalnego zanieczyszczenia, w tym Stany Zjednoczone i Chiny, całkowicie zrealizuje swoje cele.

Z kolei Climate Action Tracker w swoim raporcie ocenia, że przy założeniu, iż kraje całkowicie wywiążą się ze swoich obietnic do 2050 roku, udać się może ograniczenie globalnego ocieplenia do 2°C. Wciąż jest to jednak wynik dużo gorszy niż założenia porozumienia paryskiego.

Czytaj też: Jeszcze nigdy w historii ludzkości wody nie było tak mało

Dużo bardziej pesymistyczna jest natomiast organizacja Climate Analytics, szacująca wzrost globalnego ocieplenia do aż 2,9°C. Kierujący nią Bill Hare, nie ma wątpliwości: trzeba działać i to niezwłocznie. „Porozumienie paryskie napędza zmiany, skłaniając rządy do przyjęcia silniejszych celów, ale wciąż jest wiele do zrobienia, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że większość rządów nie ma jeszcze polityki, aby spełnić swoje zobowiązania.” – mówi Hare.

Obecna dekada jest uważana za kluczową pod względem działań dla ochrony klimatu – jeśli wzrost temperatur nie zostanie powstrzymany, czeka nas nieodwracalne załamanie klimatu. Już dzisiaj temperatura jest aż o 1,2°C cieplejsza niż w czasach przedindustrialnych, a jej dalszy wzrost powyżej 1,5°C doprowadzi do występowania częstszych fal upałów, ekstremalnych burz, niedoborów wody i suszy, większych strat ekonomicznych i niższych plonów, podwyższenia poziomu mórz oraz postępujących szkód w rafach koralowych.

Do czasu 26. konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP26), która odbędzie się w listopadzie w Glasgow, pozostało jeszcze wiele kroków, które należy podjąć, aby zawalczyć o utrzymanie maksymalnego wzrostu globalnych temperatur do 1,5°C. Climate Action Tracker wskazuje, że kraje muszą ustalić lub poważnie zweryfikować niewystarczająco ambitne cele klimatyczne. Kraje rozwinięte muszą również sięgnąć głębiej do kieszeni i zwiększyć swoje finansowanie klimatyczne.

Niklas Höhne z organizacji New Climate Institute, która współpracowała przy tworzeniu raportu stwierdził, że „fala w kierunku zerowej emisji gazów cieplarnianych netto jest nie do powstrzymania. Długofalowe intencje są właściwe. Ale tylko w sytuacji, gdy wszystkie rządy przejdą w tryb awaryjny i zaproponują oraz wdrożą działania doraźne, globalne emisje mogą zostać zmniejszone o połowę w ciągu najbliższych 10 lat, w myśl porozumienia paryskiego”.

Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Zielone technologie
Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania
Zielone technologie
UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”