Podnoszący się poziom mórz, wywołany kryzysem klimatycznym, wywiera największy wpływ na społeczności przybrzeżne. Według danych NASA Malediwy są prawdopodobnie najniżej położonym krajem ze średnią wysokością zaledwie 3,3 stopy nad poziomem morza, co oznacza, że ​​republika wyspiarska wkrótce będzie musiała polegać na zrównoważonych alternatywach mieszkaniowych. Naród archipelagu na Oceanie Indyjskim składa się w sumie z 1190 wysp, z których aż 1000 może się wkrótce znaleźć pod wodą, jeśli utrzyma się obecne tempo podnoszenia się poziomu morza.

Maldives Floating City, zaprojektowane przez holenderską firmę Docklands, zostanie zbudowane w lagunie w szeregu sześciokątnych rzędów labiryntów, które mają wyglądać jak koral. Będzie oferować tysiące rezydencji na nabrzeżu, zaczynając od 250 000 dolarów za około 92,9 metrów kwadratowych (1000 stóp kwadratowych), unoszących się obok funkcjonalnej siatki. Pływające miasto będzie obejmować domy, sklepy, szpitale, szkoły, obiekty rekreacyjne i przestrzenie publiczne. Ma być zakotwiczone na wyspach barierowych i prawdopodobnie będzie połączone modułowo, tak, aby można było go rozszerzyć w miarę wzrostu poziomu morza.

Docklands współpracuje m.in. z Waterstudio, aby zapewnić integrację wysokiej jakości zielonych technologii i rozwoju urbanistycznego w celu przetrwania społeczności przybrzeżnej. Obecnie szacunkowy koszt tych domów wyniesie około 250 tysięcy dolarów, co zapewni przestrzeń o powierzchni 1000 stóp kwadratowych, w tym taras na dachu. Zespół projektu Maldives Floating City w komunikacie prasowym podkreślił, że ich celem jest, aby lokalne, tradycyjne rodziny rybackie mogły w pływającym mieście koegzystować również z osobami, które będą tam jedynie spędzać wakacje.

Co istotne, pływające miasto ma być ekologiczne i przyjazne rafom koralowym. „Maldives Floating City nie wymaga rekultywacji gruntów, dlatego ma minimalny wpływ na rafy koralowe” – powiedział Mohamed Nasheed, pełniący funkcję prezydenta Malediwów w latach 2008–2012 – „Nasza adaptacja do zmian klimatycznych nie może niszczyć przyrody, ale współpracować z nią, takie jest założenie pływającego miasta. Na Malediwach nie możemy powstrzymać fal, ale możemy wznieść się wraz z nimi.”