Pożarowe piekło na ziemi. Padł rekord, ale to nie koniec

Płonie Ameryka Północna, Syberia, Afryka i południe Europy. To najgorszy lipiec w historii pomiarów intensywności pożarów.

Publikacja: 06.08.2021 15:40

Pożarowe piekło na ziemi. Padł rekord, ale to nie koniec

Foto: Bloomberg

Jak twierdzą naukowcy ostatni miesiąc był najgorszym na świecie lipcem pod względem pożarów od co najmniej 2003 roku, kiedy rozpoczęły się precyzyjne pomiary satelitarne tego zjawiska.

Czytaj także: Grecja w ogniu: najgorsza fala upałów od 30 lat

Instrumenty zamontowane na specjalnych satelitach mierzą ilość uwalnianego przez pożary węgla. Według naukowców z unijnego projektu badania i obserwacji Ziemi Copernicus tylko w lipcu przez pożary na całym globie satelity odnotowały uwolnienie do atmosfery 343 megatony węgla. To o jedną trzecią więcej niż wcześniejszy lipcy rekord z 2014 roku. 

Jak podkreślają naukowcy Copernicusa w najnowszym raporcie bezprecedensowa skala trwających obecnie pożarów jest kolejną odsłoną kryzysu klimatycznego spowodowanego globalnym ociepleniem.

Ponad połowa lipcowej emisji węgla spowodowanej pożarami pochodziła z dwóch regionów  – Ameryki Północnej i Syberii – które doświadczyły niezwykle gorącej i suchej pogody w ostatnim czasie. W zachodniej Kanadzie i Stanach Zjednoczonych pożary lasów następowały po długotrwałych i intensywnych falach upałów. Na Syberii ogromne połacie tajgi w Jakucji zostały strawione płomieniami a chmury toksycznego dymu, dotarły aż do bieguna północnego.

Globalna pożoga objęła też wschodnią i środkową część Morza Śródziemnego, gdzie klika krajów doświadcza niezwykle gwałtownego początku pory pożarów.

W zeszłym tygodniu intensywność ciepła emitoweanego przez pożary w Turcji była czterokrotnie wyższa niż poprzedni dzienny rekord krajowy. Do tej pory w tym roku spłonęło 128 tysięcy hektarów lasów – ośmiokrotnie więcej niż średnia, według Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów.

Ten sam raport pokazuje, że we Włoszech tylko w lipcu spłonęło 80 tys. hektarów lasów –  czterokrotnie więcej niż średnia z lat 2008-20. Na Cyprze wzrost jest ośmiokrotny; w Grecji dwukrotny. Hiszpania, Francja, Albania i Macedonia również odnotowały wyższe wskaźniki  niż zwykle.

W całym regionie zginęło co najmniej osiem osób, setki trafiły do szpitala, a tysiące mieszkańców wymagało ewakuacji. Ewakuowano tez mieszkańców i turystów z popularnych miejscowości wypoczynkowych i rezerwatów przyrody. 

Mapa aktywnych pożarów pokazuje, że znaczna część regionu płonie. Wśród najbardziej dotkniętych krajów są Włochy, które przeżywają drugi najgorszy sezon pożarów w historii, szczególnie na południu. Państwowa straż pożarna poinformowała, że przeprowadziła ponad 800 operacji, w tym 250 na Sycylii i ponad 100 w Apulii i Kalabrii. Rząd w Rzymie zwrócił się o wsparcie do innych narodów za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności.

Na greckiej wyspie Rodos pożary zagroziły Dolinie Motyli na Psinthos i zmusiły do ewakuacji trzech pobliskich wiosek. Według lokalnych mediów władze zmobilizowały trzy samoloty Beriev-200, sześć helikopterów i ponad 100 strażaków, aby odzyskać kontrolę nad pożarami.

Według unijnego departamentu ds. zarządzania ryzykiem klęsk żywiołowych liczba dużych pożarów w Europie stale rośnie, a obszar zagrożony powiększa się.

Niestety wszystko wskazuje że to nie koniec kataklizmu. Upały i susza na południu Europy są dalej na ekstremalnych poziomach. Prawie cała południowa Europa jest objęta ostrzeżeniami o „bardzo ekstremalnym” lub „ekstremalnym” zagrożeniu pożarowym. Duża część regionu jest również zagrożona suszą. To samo dotyczy Afryki i Ameryki Północnej, gdzie także pożary jeszcze nie osiągnęły kulminacji. 

Jak twierdzą naukowcy ostatni miesiąc był najgorszym na świecie lipcem pod względem pożarów od co najmniej 2003 roku, kiedy rozpoczęły się precyzyjne pomiary satelitarne tego zjawiska.

Czytaj także: Grecja w ogniu: najgorsza fala upałów od 30 lat

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?