Szwecja stanowi jeden z najbardziej zrównoważonych ekologicznie krajów na świecie, między innymi dzięki wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, wyjątkowo dobrym zarządzaniu odpadami i ich sprawnemu przetwarzaniu, a także szeregom innowacyjnych rozwiązań, które wdraża w trosce o klimat i środowisko.  Niedawno postanowiła wykorzystać również zielone odpady, takie jak stare choinki czy odpady ogrodowe i przetworzyć je w ekologiczny biowęgiel, a rezultaty są imponujące.

Biowęgiel stał się integralną częścią sztokholmskiej walki ze zmianami klimatycznymi, a jego produkcja i wykorzystanie są zapisane w miejskim planie działań na rzecz klimatu jako kluczowy filar strategii osiągnięcia zerowej emisji netto do 2030 roku. Materiał ten powstaje w wyniku podgrzania zielonych odpadów organicznych do temperatury 200-400°C z wykorzystaniem minimalnej ilości tlenu, lub bez jego udziału, w procesie pirolizy, czyli suchej destylacji. W przeciwieństwie do spalania tradycyjnego węgla, podgrzanie biomasy do tak wysokiej temperatury nie generuje metanu ani CO2.

Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Cornella w Stanach Zjednoczonych, produkcja biowęgla z odpadów organicznych może zrównoważyć nawet 12% globalnych emisji, co odpowiada śladowi węglowemu światowego sektora transportu. Wykorzystanie biowęgla rekomenduje również Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), który w swoim raporcie z 2018 r. wskazał go jako obiecującą technologię obniżania emisji dwutlenku węgla.

Biowęgiel zakopany w ziemi działa jak naturalny pochłaniacz dwutlenku węgla, który skutecznie wiąże go, jednocześnie użyźniając glebę i poprawiając wzrost roślin, co niesie za sobą również znaczące korzyści dla bioróżnorodności.

Od 2017 roku w Sztokholmie funkcjonuje fabryka biowęgla, w której do tej pory wyprodukowano już ponad 100 ton tego materiału, a Projekt Biowęgiel wzbudza coraz większe zainteresowanie na całym świecie. W tym roku 10 miast na świecie otrzymało grant z funduszu Carbon Neutral Cities Alliance Game Changer Fund na wsparcie prac związanych z surowcem. Sztokholm, Helsinki, Minneapolis i Boulder mają wspólnie opracować strategię działania na rzecz bioenergii, skoncentrowaną na leśnictwie miejskim oraz przekształceniu odpadów stałych w biowęgiel.