Michał Jaszczyk: na zmiany klimatyczne nie ma szczepionki

Budując bardziej zrównoważony system produkcji żywności, staramy się ułatwiać konsumentom wybór produktów, które sami uznają 
za odpowiednie, a jednocześnie takich, które mają pozytywny wpływ na planetę – mówi Michał Jaszczyk, prezes PepsiCo Polska.

Publikacja: 02.07.2021 01:24

Michał Jaszczyk: na zmiany klimatyczne nie ma szczepionki

Foto: Adobe Stock

Materiał powstał we współpracy z Pepsico

W jaki sposób producent napojów może zmieniać swoją działalność, aby stawać się bardziej zrównoważoną organizacją?

Celem naszego przedsiębiorstwa jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do roku 2040, 
czyli o dekadę wcześniej, 
niż postulują zapisy porozumienia paryskiego. Zobowiązaliśmy się też do przyspieszenia wysiłków zmierzających do realizacji celu redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) 
w całym łańcuchu wartości 
o ponad 40 proc. w ujęciu bezwzględnym do roku 2030. Kluczowe obszary naszych działań obejmują rozwój zrównoważonego rolnictwa, stosowanie odnawialnej energii elektrycznej 
i wdrożenie rozwiązań transportowych opartych 
na pojazdach nisko- 
 lub bezemisyjnych, ograniczenie wykorzystania ilości surowca pierwotnego 
i zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących 
z recyklingu w produkcji opakowań, a także projektowanie produktów tylko w taki sposób, 
aby możliwe było zminimalizowanie ich wpływu na środowisko. Wszystkie te działania na bieżąco realizujemy, a gdy tylko technologia pozwoli 
na kolejne usprawnienia, 
z pewnością z nich skorzystamy.

To efekt mody czy rzeczywistej potrzeby zmian w firmie?

Na zmiany klimatyczne nie ma szczepionki, a nasza planeta przechodzi kryzys. Musimy działać tu i teraz, ponieważ poważne efekty dokonujących się zmian klimatycznych są coraz dotkliwsze. Musimy zatem przyspieszyć wdrażanie pilnych zmian systemowych niezbędnych do rozwiązania tego zagadnienia. Działania na rzecz klimatu stanowią wyznacznik naszej działalności jako światowego lidera w produkcji żywności  i napojów, a jednocześnie są siłą napędową do realizacji naszej strategii, którą nazywamy PepsiCo Positive – jej celem jest uzyskiwanie pozytywnych efektów  dla planety i ludzi. Określiliśmy ambitne cele zrównoważonego rozwoju, które, choć trudne do realizacji, poprowadzą nas naprzód, ponieważ innej opcji nie ma. Nasze cele dotyczą zarówno zakładów własnych, jak i dostawców oraz współpracujących  z nami rozlewni. Mówiąc najprościej: wszyscy musimy zrobić więcej.

Jakie konkretnie działania podejmujecie w ramach zrównoważonego rozwoju?

Już teraz w Polsce korzystamy w 100 proc. z energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do zasilania naszych czterech zakładów oraz siedziby głównej. Dodatkowo uwzględniamy rozwiązania fotowoltaiczne już na etapie projektowym  i wdrażamy nowe instalacje przy okazji kolejnych inwestycji. Panele słoneczne zainstalowane zostały  w nowym magazynie PepsiCo w Mszczonowie,  a instalacja słoneczna  zasila nową linię  do produkcji napojów  w puszkach w zakładzie  w Michrowie koło Warszawy.

W ubiegłym roku ogłosiliśmy, że wszystkie opakowania herbaty mrożonej Lipton Ice Tea produkowane będą  z surowca zawierającego tworzywo w 100 proc. pochodzące z recyklingu (rPET). Pół roku temu złożyliśmy kolejną deklarację, w ramach  której w samym  tylko 2021 roku zainwestujemy 3,6 mln USD oraz 8 mln USD w każdym kolejnym roku na pozyskanie rPET, który umożliwi produkcję w Polsce wszystkich butelek napojów Pepsi oraz Mirinda w opakowaniach w 100 proc. z przetworzonego plastiku rPET. To kolejne ważne kroki do realizacji naszej wizji świata, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem. Efektem wprowadzanych przez nas zmian będzie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych średnio o 40 proc.

Istotnym elementem naszej strategii PepsiCo Positive jest pakiet działań dla rozwoju upraw rolnych pod nazwą „Pozytywne rolnictwo”. Do roku 2030 zamierzamy wdrożyć praktyki rolnictwa regeneracyjnego na obszarze 2,8 mln hektarów na całym świecie, co jest praktycznie jednoznaczne z całością obszaru wszystkich upraw prowadzonych na potrzeby działalności PepsiCo. W ten sposób do końca bieżącej dekady nasza firma zamierza zredukować emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 3 mln ton. Te działania podejmowane będą także  w Polsce, gdzie PepsiCo  na stałe współpracuje  z 80 gospodarstwami dostarczającymi ziemniaki produkowane w 100 proc.  w sposób zrównoważony  na łącznym obszarze 5800 hektarów.

""

Michał Jaszczyk

klimat.rp.pl

A jak wygląda plan na dalszą przyszłość?

Będziemy stale realizować nasze cele, o których już wspominałem. Wdrażamy innowacyjne procesy wewnętrzne, które umożliwiają ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, w tym m.in. program  pod nazwą „Zrównoważony od początku”, w którym podejmowanie decyzji dotyczących wpływu działań organizacji na środowisko jest kluczowym elementem projektowania produktu. Dodatkowo wdrażamy  dwa wewnętrzne programy szacowania emisji dwutlenku węgla, w tym jeden mający  na celu wyeliminowanie wpływu podróży służbowych zatrudnionych pracowników na emisję CO2,  a drugi polegający na uwzględnieniu wpływu emisji tego gazu  na wybór przewoźników  na potrzeby logistyki towarów realizowanej  przez poddostawców.  Oba przyczyniają się do uwzględniania aspektów klimatycznych  w podejmowanych decyzjach biznesowych.

Poza tym, z uwagi  na znaczącą skalę naszej działalności i wpływ, jaki PepsiCo posiada na szeroko pojmowany system żywnościowy, regularnie angażujemy się w aktywność licznych koalicji, których celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, w tym m.in. takich jak inicjatywa One Trillion Trees czy RE100.

Co proponujecie konsumentom w ramach zrównoważonego rozwoju, ale także  w odpowiedzi na coraz mocniejszy trend dotyczący zdrowego odżywiania?

Na całym świecie konsumenci sięgają po nasze produkty ponad miliard razy dziennie. Przy tak globalnej skali pojawia się możliwość zaoferowania produktów żywnościowych i napojów, które nie tylko spełniają potrzeby odżywcze, ale też sprawiają konsumentom radość.

Wspomniany  już wyżej nasz program „Zrównoważony od początku” zapewnia zespołom ds. rozwoju produktów uwzględnianie  w procesie tworzenia nowej oferty aspektów środowiskowych na każdym etapie, od pomysłu aż po wprowadzenie na rynek,  nie zapominając przy tym  o stosowanych do produkcji składnikach, opakowaniu,  a także dystrybucji towarów.

Przykładem niech będą chipsy ziemniaczane Lay’s, do produkcji których wykorzystujemy ziemniaki nabywane od polskich rolników uprawiane w 100 proc. w sposób zrównoważony.  Już w przyszłym roku dzięki dwustronnej współpracy zamierzamy wdrażać wraz  z naszymi dostawcami niskowęglowy,  a jednocześnie bogaty  w składniki odżywcze, nawóz powstały z obierzyn ziemniaczanych zbieranych w procesie produkcji chipsów.

Stale ograniczamy ilość cukru dodawanego  do naszych napojów  oraz obniżamy zawartość soli i tłuszczów nasyconych  w przekąskach. Nieustannie dostosowujemy naszą ofertę produktów do potrzeb konsumentów – przyjęliśmy dobrowolne zobowiązanie redukcji zawartości cukru dodawanego do produktów  o 10 proc. w terminie od 2015  do 2021 roku, a dodatkowo konsumentom oferowane są warianty napojów bezcukrowych. Poszerzamy też ofertę przekąsek zawierających mniejsze ilości soli oraz tłuszczów nasyconych.

Budując bardziej zrównoważony system produkcji żywności, staramy się ułatwiać konsumentom wybór produktów, które sami uznają za odpowiednie  dla własnych potrzeb,  a jednocześnie takich, które mają pozytywny wpływ  na planetę. Stale udoskonalamy profil odżywczy naszych produktów, podając  na opakowaniach jasne  i czytelne informacje, wdrażając nowe wielkości opakowań, a także wykorzystując skalę i zasięg naszych marek  do motywowania  do pozytywnych zmian.

Za przykład niech posłuży kampania marki Cheetos, która wspólnie z Fundacją Sarigato zainicjowała akcję pod hasłem „Napełnijmy milion misek”. Jej celem jest zbiórka karmy  dla potrzebujących zwierząt ze schronisk – w ten sposób Cheetos zwraca uwagę konsumentów na problem bezdomności i niedożywienia zwierząt. Kolejnym działaniem podejmowanym przez markę jest akcja Lipton Ice Tea, która w trosce o środowisko naturalne w partnerstwie  z siecią sklepów Lidl  oraz Fundacją MARE  pomaga w sprzątaniu Bałtyku.  Partnerzy wspólnie doprowadzili do instalacji czwartego już kosza SEABIN w Marinie Gdynia,  którego celem jest usuwanie plastikowych odpadów  z Bałtyku.

Nie zapominamy  też o edukacji konsumentów – na bazie programu „Działaj z imPETem” opracowaliśmy nowy programu edukacyjny pod nazwą „Re_kologia”, dotyczący recyklingu  i segregacji odpadów.  Ten trzyletni program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w całej Polsce, ponieważ poprzez edukację dzieci planujemy dotrzeć do ich rodziców  i stopniowo wprowadzać zmiany w zachowaniu społeczeństwa.  W ciągu trzech lat trwania projektu dotrzemy z przekazem edukacyjnym  do co najmniej  25 000 dzieci,  85 000 członków ich rodzin  i nauczycieli oraz mieszkańców wybranych gmin, a łącznie do ponad  2 000 000 osób!

Materiał powstał we współpracy z Pepsico

W jaki sposób producent napojów może zmieniać swoją działalność, aby stawać się bardziej zrównoważoną organizacją?

Pozostało 98% artykułu
Klimat i ludzie
Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”
Klimat i ludzie
Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów
Klimat i ludzie
Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej
Klimat i ludzie
Klimatyczna Bzdura Roku dla posłanki Suwerennej Polski. Internauci wybrali
Klimat i ludzie
Pierwszy kraj na świecie zakazuje „wiecznych chemikaliów” w kosmetykach