Uroczystość św. Franciszka z Asyżu, obchodzona 4 października, będzie miała w tym roku wymiar nie tylko religijny, ale również środowiskowy. Jak informuje Catholic News Service, światowi przywódcy religijni oraz przedstawiciele różnych religii spotkają się w Watykanie oraz Rzymie, aby wspólnie uzgodnić stanowisko na listopadowy szczyt klimatyczny ONZ. COP26 ma się odbyć w dniach 1-12 listopada, a jednym z jego celów jest zacieśnienie współpracy między rządami, przedsiębiorstwami i społeczeństwem obywatelskim, aby skutecznie walczyć z kryzysem klimatycznym.

Od lutego odbyło się już 6 wirtualnych spotkań z niemal 40 przywódcami religijnymi oraz 10 czołowymi klimatologami, których gospodarzami były ambasady Wielkiej Brytanii i Włoch przy Stolicy Apostolskiej oraz Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Jak oświadczyła ambasadorka Wielkiej Brytanii w Watykanie Sally Axworthy, w trakcie spotkań omawiano kwestie związane z religijnym postrzeganiem przyrody oraz aspekt odpowiedzialności człowieka za nią, dyskutowano również na temat najnowszych badań w tej dziedzinie. Axworthy stwierdziła również, że dyskusje ujawniły ogromną zbieżność poglądów, gdyż „wszystkie religie i systemy przekonań postrzegają naturę jako świętą, a ochronę środowiska jako nasz wspólny obowiązek”.

Według arcybiskupa Paula Gallaghera, ministra spraw zagranicznych Watykanu, to ​​ „bardzo prawdopodobne”, że głowa Kościoła Katolickiego również weźmie udział w październikowym spotkaniu, choć nie jest jeszcze przesądzone, czy wybierze się również na szczyt COP26 do Glasgow. Stwierdził, że zaangażowanie papieża Franciszka w spotkania przywódców religijnych oraz przygotowania do październikowego wydarzenia „Wiara i nauka: ku COP26” było oczywiste, z uwagi na jego zaangażowanie w kwestie klimatyczne i środowiskowe, z których słynie.

Gallagher dodał również, że ogromny zakres wyzwania, jakim jest powstrzymanie zmian klimatycznych i ochrona środowiska, skłania przywódców religijnych do wykorzystania możliwości, jakie daje im możliwość nauczania wiernych.

Ambasador Włoch przy Stolicy Apostolskiej Pietro Sebastiani oświadczył, że na podstawie dotychczas prowadzonego dialogu należy uznać, że „zmiana klimatu to także kwestia moralna. Musimy niezwłocznie działać, aby zwalczyć zagrożenia związane ze zmianą klimatu”, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kryzys klimatyczny dotyka szczególnie narody wyjątkowo narażone na jego skutki pod względem gospodarczym oraz geograficznym.