Wyzwania związanie z obniżeniem wpływu sektora budowlanego na zmiany klimatyczne oraz na degradację środowiska są znane od wielu lat. W krajach wysoko rozwiniętych pojęcie zrównoważonego rozwoju w budownictwie zawsze kojarzone było z dekarbonizacją, obniżeniem zapotrzebowania na energię nowych budynków, a także gospodarką w obiegu cyrkularnym. Cele wyznaczone na poziomie zarówno europejskim, jak i regionalnym, w szczególności towarzyszące im akty prawne, dają wskazówki producentom oraz firmom budowlanym, jak realizować swoje aktywności z poszanowaniem środowiska.
Obserwujemy jednak, że zmiany w naszym podejściu do prowadzenia biznesu oraz w naszej kulturze organizacyjnej, w szczególności w przedsiębiorstwach budowlanych, dokonują się bardzo powoli. Jesteśmy w ciekawym momencie, ponieważ spowolnienie gospodarki światowej wywołane pandemią oraz kryzys energetyczny, jakiego doświadczamy obecnie w wyniku wydarzeń w Ukrainie, zmusza Polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa do podejmowania decyzji właśnie w kierunku zrównoważonego rozwoju po to, aby dalej pozostać konkurencyjnym.
Zrównoważony rozwój w budownictwie wymaga holistycznego spojrzenia i z reguły jest postrzegany w wielu obszarach, od racjonalnego wykorzystania energii i zasobów wodnych, przez minimalizację odpadów, śladu węglowego, aż do poprawy samopoczucia mieszkańców, zdrowy mikroklimat i zielony krajobraz. Należy rozróżnić te możliwości, które związane są z etapem użytkowania takiego budynku, procesem budowlanym oraz z projektowaniem budynku.
Zaangażowanie i motywacja końcowego użytkownika lub inwestora do oszczędzania energii oraz poszanowania zasobów wodnych nie wystarczą. Liczba takich użytkowników i inwestorów rośnie z roku na rok. Świadczy o tym rosnąca powierzchnia użytkowa budynków objętych jednym z wielu certyfikatów, takich jak BREEM, LEED czy też Zielony Dom. Myśląc o realizacji projektu inwestycji budowlanej w sposób zrównoważony, wymagana jest wiedza oraz doświadczenie uczestników, którzy związani są właśnie z etapem projektowania oraz z samym procesem budowlanym. Coraz częściej sukcesy odnoszą te przedsiębiorstwa budowlane i te biura projektowe, które oferują nowoczesne rozwiązania oraz realizacją swoje procesy w sposób efektywny i skuteczny, właśnie w kontekście zrównoważonego budownictwa.
Zmiany w kierunku zrównoważonego budownictwa wymagają także zaangażowania producentów materiałów budowlanych, w których odpowiedzialności leży projektowanie oraz wytwarzanie wyrobów, które dostępne są następnie dla projektantów, firm budowlanych oraz użytkowników końcowych. Mowa tutaj o zwiększeniu dostępności do technologii budowlanych oraz rozwiązań materiałowych, które pozostają w idealnej równowadze ze środowiskiem w całym cyklu życia oraz stwarzają możliwości operowania w obiegu cyrkularnym, nie tylko w kontekście produktu, ale całego obiektu budowlanego. Sukcesy są zarezerwowane dla tych producentów, którzy tworząc innowacje, mają na uwadze wykorzystanie materiałów naturalnych, przyjaznych dla środowiska oraz pozwalających unikać toksycznych i szkodliwych materiałów uzupełniających. Podejście, w którym materiały są projektowane z myślą o szybkich i uproszczonych procesach budowlanych, daje także wiele korzyści przedsiębiorstwom zajmującym się procesami budowlanymi.
Wyzwań w kontekście zrównoważonego rozwoju w budownictwie jest wiele, jak widać można je postrzegać na różnych poziomach, a także różnych etapach. Jednym z największych wyzwań jest jednak dokonanie zmiany w kontekście poszanowania naszego środowiska przez producentów, projektantów, firmy budowlane oraz użytkowników. Jest tutaj jeszcze wiele pracy domowej do zrobienia i jest to długotrwały proces, jednak widać, że nasze makrootoczenie stymuluje te zmiany, co stwarza ciekawe kompetytywne środowisko dla przedsiębiorców.
Materiał powstał we współpracy z BOŚ