Domykanie obiegu to dla firm szansa na oszczędności

Wyzwania i możliwości, jakie daje gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) w przedsiębiorstwach, znalazły się w centrum uwagi uczestników panelu „Czy GOZ w Polsce nadal ma szansę?”.

Publikacja: 25.04.2023 21:00

Uczestnicy debaty wskazywali korzyści gospodarki cyrkularnej

Uczestnicy debaty wskazywali korzyści gospodarki cyrkularnej

Foto: mat. pras.

Partnerem relacji jest Stena Recycling

Dyskusja odbyła się podczas IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, a jej uczestnikami byli jurorzy i finaliści konkursu Stena Circular Economy Award.

Piotr Bruździak, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Stena Recycling, nawiązując do tytułu panelu, zdecydowanie stwierdził, że „tak, GOZ w Polsce ma szansę”. Jednym z powodów jest optymalizacja działalności przedsiębiorstwa i jeszcze lepsza kontrola kosztów. – Jeżeli mówimy o gospodarce cyrkularnej, to w opozycji do niej jest marnotrawstwo. Jeżeli dziś i od kilku lat mamy tak wiele wyzwań, gdy chodzi o to, co się dzieje w życiu społecznym, gospodarczym i w przedsiębiorstwach, takich jak choćby pandemia czy sytuacja geopolityczna, to przy rosnących kosztach przedsiębiorstwa muszą się zastanowić, co robić. I jeżeli jedną z przyczyn tego, że w firmie w jakiś sposób pieniądze uciekają przez palce, jest marnotrawstwo, to właśnie gospodarka obiegu zamkniętego jest rozwiązaniem tego problemu – wyjaśnił.

– GOZ zdecydowanie ma szansę, ale tylko pod warunkiem, że będą to rozwiązania dofinansowane albo łatwe w adaptacji, inkluzywne, dostępne dla wszystkich. Takie, które nie wymagają od odbiorcy niczego więcej poza decyzyjnością – dodała Agata Molisz, ESG & operation manager w Drogeriach DOT.

Małgorzata Greszta, partner zarządzająca CSR Consulting, zauważyła, że główne wyzwanie polega na zmianie myślenia. – Nie zajmujemy się tym, co jest na początku: nieodpowiednio projektujemy produkty, opakowania, nie patrzymy całościowo na zmianę systemu, nie szukamy nowych modeli biznesowych, tylko mamy ogromną liczbę dyskusji o recyklingu czy sortowaniu. Zajmujemy się skutkami, a nie rozwiązujemy problemu. Dlatego głównym wyzwaniem jest zmiana myślenia o GOZ – mówiła.

Agnieszka Koc, dyrektor ds. ochrony środowiska Jeronimo Martins Polska, przypomniała, że GOZ ma pomóc osiągnąć cele klimatyczne i zmniejszyć zużycie surowców. Jednak globalny poziom cyrkularności spada, zużycie surowców rośnie, podobnie jak produkcja odpadów, które nie są poddawane recyklingowi. – Musimy patrzeć na cały łańcuch wartości i pamiętać o starej prawdzie, by działać u źródła, a nie na końcu linii – powiedziała.

Carlos Pyrcz z Nijhuis Industries Central Europe, stwierdził, że nie ma kwestii, czy GOZ ma szanse, bo ona musi zostać wdrożona, „tylko może nie w każdym sektorze w takim samym stopniu”.

Partnerem relacji jest Stena Recycling

Partnerem relacji jest Stena Recycling

Dyskusja odbyła się podczas IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, a jej uczestnikami byli jurorzy i finaliści konkursu Stena Circular Economy Award.

Pozostało 93% artykułu
Materiał Promocyjny
Eksperckie rozmowy na szczycie i mocne słowa Rzecznika MŚP na śniadaniu prasowym – TOGETAIR 2024 trwa!
Ekotrendy
Sondaż: Polacy chcą płacić więcej, by ratować klimat, ale stawiają jeden warunek
Ekotrendy
Wielkopolska nie chce węgla. Pierwsze polskie województwo w globalnej koalicji
Ekotrendy
Ranking najbardziej ekologicznych krajów Europy. Polska daleko od czołówki
Ekotrendy
Ekologiczne technologie wkraczają do polskiego ciepłownictwa. Czy zmienią tę branżę?