Homo sapiens wymrze z powodu hipokryzji klimatycznej

W każdej sekundzie trwania IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023 mieszkańcy naszej planety, zwłaszcza Zachodu, wyprodukowali tysiące odpadów.

Publikacja: 25.04.2023 21:00

Uczestnicy konferencji dyskutowali o najbardziej aktualnych wyzwaniach związanych z ochroną klimatu.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o najbardziej aktualnych wyzwaniach związanych z ochroną klimatu. Zastanawiali się też, co w polityce klimatycznej jest realnym działaniem, a co pustym hasłem

Foto: mat. pras.

Materiał partnera: TOGETAIR

Poziom dwutlenku węgla w atmosferze Ziemi osiągnął najwyższy stopień od ery pliocenu. Na naszych oczach postępuje w zawrotnym tempie szóste wymieranie niezliczonych form życia zarówno na lądzie, jak i w wodzie.

Dużo na ten temat rozmawialiśmy w czasie trwania TOGETAIR 2023. Stoimy bowiem na granicy destabilizacji gospodarczej, która jest ściśle powiązana ze zmianami klimatycznymi. Zastanawialiśmy się wspólnie podczas dyskusji na ponad 30 debatach i przy ekologicznych okrągłych stołach.

Na TOGETAIR 2023 zgodnie z tradycją rozpoczętą w 1989 roku rozmawiamy ze wszystkimi, którym dobro Ziemi, naszego jedynego domu, leży na sercu. Zarówno z przedsiębiorcami, jak i z przedstawicielami świata nauki, organizacjami pozarządowymi. I oczywiście z politykami, bo od nich zależą decyzje dotyczące polityki klimatycznej.

Jak powiedziała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson, która otwierała swoim przemówieniem TOGETAIR 2023: „Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej i pod każdą szerokością geograficzną jesteśmy narażeni na coraz groźniejsze anomalia pogodowe. Dlatego musimy działać razem”.

Dzięki udziałowi w TOGETAIR 2023 każdy miał szansę zaprezentować swój punkt widzenia, podzielić się najnowszą wiedzą naukową i propozycjami rozwiązań, które warto wdrażać w polityce energetycznej, klimatycznej, rolnej czy żywnościowej państwa, jak również w politykach środowiskowych firm.

Czas najwyższy, aby każdy z nas zaczął także realnie działać.

Gdzie jest granica hipokryzji klimatycznej

Prywatne odrzutowce, decyzje dyktowane politycznym koniunkturalizmem, zysk przedsiębiorstwa ważniejszy od redukcji zanieczyszczeń, greenwashing, organizacje pozarządowe, które potrafią manifestować, ale boją się dyskutować, aby wziąć na siebie odpowiedzialność za podejmowane decyzje, a nie zrzucać ją na innych. Czy wszyscy jesteśmy obarczeni hipokryzją klimatyczną?

Czy ktoś jest od niej wolny, bo uważa, że – jeżdżąc samochodem napędzanym benzyną, latając na wakacje lub na Erasmusa samolotem, korzystając z internetu czy z druku na papierze – nie stwarza problemu dla środowiska?

Co w polityce klimatycznej jest realnym działaniem, a co pustym hasłem czy sloganem promocyjnym?

Czy ekologia może być prawdziwa w świecie geopolityki i gospodarczych układów?

To pytania, które od dawna nurtują zarówno ekologów, jak i zwolenników wolnego rynku. I zajęliśmy się nimi w czasie różnych debat na TOGETAIR 2023.

„W każdej sekundzie mojej wypowiedzi wjechały do oceanu dwie ciężarówki plastiku”, podsumował swoje wystąpienie Kamil Wyszkowski, przedstawiciel UNOPS w Polsce, UN Global Compact Network Poland, podczas panelu, w którym brał udział.

Wtórował mu Wojciech Kukuła, starszy prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, który podkreślił, że decyzje podejmowane na szczeblu politycznym mają ogromne znaczenie dla działań prośrodowiskowych.

Zielona nadzieja

Dla nas jako organizatorów IV Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023 liczą się konkretne działania, często bardzo żmudne i wymagające zaangażowania dużych grup ludzi. Cieszymy się, że w czasie naszego wydarzenia pojawiło się sporo pozytywnych przykładów działań na rzecz ochrony klimatu. W czasie swojego wystąpienia Bartłomiej Pawlak, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, stwierdził, że nowoczesna ekologia nie jest już domeną niewielkich środowisk, ale wezwaniem do działania całych rządów i korporacji.

Izabela Olszewska, członek zarządu GPW, podkreśliła, że dzięki indeksom ESG (Environmental, Social, Governance) rynki finansowe pełnią ważną rolę w transformacji energetycznej, gdyż inwestorzy mogą śledzić postęp spółek w tej dziedzinie.

Anna Borys, dyrektorka ds. relacji korporacyjnych McDonald’s Polska, opowiadała w czasie panelu poświęconego gospodarce obiegu zamkniętego, w jaki sposób jej firma wdraża zamknięty obieg opakowań spożywczych poprzez recykling. Obecnie to 500 ton opakowań miesięcznie!

Justyna Duszyńska-Cichy, koordynatorka Grupy Badawczej Transformacja Cyfrowa, Łukasiewicz – ORGMASZ, podczas panelu „Globalna cyfryzacja i sztuczna inteligencja na rzecz klimatu” powiedziała, że korzystamy z rozwiązań na wysokim poziomie technologicznym w sposób nieświadomy, tymczasem nowoczesne aplikacje pozwalają już nam na śledzenie śladu węglowego, który zostawiamy przez naszą działalność.

Warto, aby każdy z nas zastanowił się, w jakim stopniu powyższe kwestie dotyczą go osobiście. I jego firmy. I partii politycznej. I jego rodziny. A my już dziś zapraszamy wszystkich na TOGETAIR 2024 do wspólnej dyskusji.

Więcej informacji: togetair.eu/

Materiał partnera: TOGETAIR

Materiał partnera: TOGETAIR

Poziom dwutlenku węgla w atmosferze Ziemi osiągnął najwyższy stopień od ery pliocenu. Na naszych oczach postępuje w zawrotnym tempie szóste wymieranie niezliczonych form życia zarówno na lądzie, jak i w wodzie.

Pozostało 94% artykułu
Ekotrendy
Klimatyczny kryzys gasi ekonomię Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Ekotrendy
Polskie żeglarstwo z zieloną misją
Ekotrendy
Połowa zysków wielkich firm na walkę ze zmianami klimatu
Ekotrendy
Branża mięsna kontra rynek produktów roślinnych
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Ekotrendy
Polacy z przymusu stają się coraz bardziej eko
Materiał Promocyjny
Toniemy w ekologicznym długu